P R O T O K Ó Ł z posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, które odbyło się 11 stycznia 2007 roku.

 

P R O T O K Ó Ł

 

z posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych, które odbyło się 11 stycznia 2007 roku.

 

 

W posiedzeniu uczestniczyli:

 

- członkowie Komisji               - wg załączonej listy obecności

 

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

 

Bogdan Hardybała                              - Burmistrz Zalewa

Irena Piechota                                     - Sekretarz Gminy

Anna Grzeszczak                                 - Inspektor ds. promocji gminy

Agnieszka Borowiecka                        - Referent d.s. obsługi Rady

Przedstawiciele Organizacji Pozarządowych

Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy Zalewo

Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych

 

 

Porządek posiedzenia:

 

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.
  2. Uchwalenie porządku obrad
  3. Zasada działania organizacji pozarządowych
  4. Analiza działalności stowarzyszeń, klubów i innych organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy Zalewo
    1. Krótka informacja o organizacjach
    2. Oferta organizacji dla innych podmiotów
    3. Oczekiwania względem innych podmiotów i samorządu Gminy
  5. Sprawy różne.
  6. Zamknięcie obrad.

 

Ad. 1

            Posiedzenie otworzyła Pani Wanda Skolimowska, Przewodnicząca  Komisji. Powitała wszystkich przybyłych: Pana Burmistrza, Panią Sekretarz, przedstawicieli organizacji pozarządowych, Dyrektorów i kierowników jednostek organizacyjnych gminy, Dyrektorów szkół i przedszkoli, Panią Annę Grzeszczak, panią Agnieszkę Borowiecką oraz radnych. Stwierdziła, że w obradach uczestniczy 7 członków Komisji, obrady są więc prawomocne.

 

Ad. 2

            Pani Przewodnicząca zwróciła się z pytaniem, czy są uwagi do dostarczonego porządku obrad? Uwag nie zgłoszono.

„Za” przyjęciem porządku głosowało 7 członków Komisji.

 

Ad. 3

Pani Grzeszczak omówiła zasady tworzenia stowarzyszenia oraz zasady jego funkcjonowania. Omówiła zasady współpracy Gminy ze stowarzyszeniami poprzez udzielanie dotacji, najczęściej z zakresu kultury fizycznej oraz udostępnianie bezpłatnie lokali do celów spotkań. Poinformowała o istnieniu zespołu doradczo-inicjatywnego.

Pani Przewodnicząca zapytała, jak jest z finansowaniem.

Pani Grzeszczak poinformowała, ze stowarzyszenia finansują się z własnych środków, z dotacji, składek członkowskich oraz z dotacji samorządowych. Stowarzyszenia mogą korzystać ze środków unijnych. Są konkursy i programy, które pozwalają działać organizacjom.

Pani Skolimowska zapytała, jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać dotację.

Pani Grzeszczak stwierdziła, że założenie stowarzyszenia nie obliguje Gminy do jego finansowania. Stowarzyszenia muszą same szukać środków. Poinformowała, że stowarzyszenie może złożyć wniosek do Burmistrza o chęci zrealizowania zadania i wówczas, jeśli są środki ogłaszany jest konkurs, w którym każda organizacja może wziąć udział. Stwierdziła, że organizacje muszą spełniać określone formy prawne natomiast całość musi się odbyć w formie konkursu. Zauważyła, ze na terenie gminy działają organizacje specjalizujące się w różnych kierunkach.

 

Ad. 4

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Zalewskiej

Pani Krystyna Kacprzak, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej. Omówiła historię działalności TMZZ, formy pozyskiwania środków  na wydawanie biuletynu „Zapiski Zalewskie” oraz zasoby zgromadzone w biblioteczne Towarzystwa. Informacja stanowi załącznik do protokołu. Pani Kacprzak wspomniała również o problemach z siedzibą.

Pani Przewodnicząca zapytała, kto zakupywał książki do biblioteczki.

Pani Kacprzak odpowiedziała, ze ksiązki stanowią własność Towarzystwa. Zakupiono je za pieniądze pozyskane od sponsorów zaś spora część pochodzi z darowizn.

 

Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego „Izba Pamięci”

Pani Wanda Cydzik poinformowała, kiedy powstało Stowarzyszenie i czym się zajmuje. Przedstawiła jego członków. Informacja o stowarzyszeniu stanowi załącznik do protokołu.

Pani Stanisława Nisio przedstawiła statut oraz główne cele stowarzyszenia.

Pani Cydzik omówiła zbiory znajdujące się w Izbie Pamięci. Zauważyła, ze natrafili na wsparcie władz. Poinformowała o prowadzonych dyżurach w izbie w okresie letnim. Poinformowała o otrzymanej w 2006r. dotacji oraz o sposobie jej wykorzystania. Omówiła organizowane prze Izbę imprezy okolicznościowe. Przy okazji poinformowała o piecu, jaki Izba otrzymała i poprosiła, aby go ktoś postawił.

 

„Amazonki”

Pani Kacprzak poinformowała, że główny Klub Amazonek ma swoją siedzibę w Iławie. Klub ten wspiera kobiety, które spotkały się z problemem raka piersi. Wyjaśniła, ze inicjatywa powstania oddziału w Zalewie była taka, aby przybliżyć zalewionkom ten problem i w jakiś sposób im pomóc. Wyjaśniła, że dojazd do Iławy jest utrudniony, wraz z Panią Chumowicz postanowiły założyć punkt konsultacyjny w Zalewie. Zwróciła uwagę, że każdy może się zwrócić do nich o pomoc. Udzielają informacji, jak radzić sobie z chorobą oraz gdzie szukać pomocy lekarskiej.

Pani Przewodnicząca zauważyła, ze w ubiegłym roku były w MGCKiS organizowane spotkania, gdzie informacji mogły zasięgnąć i chore i zdrowe osoby.

 

KS Ewingi

Pan Rudaś, przedstawiciel Klubu, poinformował, że sytuacja Klubu jest zła. Dotacja została obcięta. Omówił stan finansowy oraz zadłużenie Klubu. Zauważył, ze sponsorzy się wycofują. Stwierdził, że jeśli nie będzie dotacji z Urzędu to Klub podupadnie. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Pani Przewodnicząca zapytała, ilu jest zawodników i jakie są grupy.

Pan Rudaś odpowiedział, że jest ok. 100 dzieci. Są grupy żaków, juniorów a także seniorów. Zauważył, że piłka nożna to najbardziej kosztowny sport.

Pani Parzyszek zapytała, jak wygląda sprawa sponsorów.

Pan Rudaś odpowiedział, że sponsorzy opłacają najczęściej zawodników. Przeważnie było pół na pół – połowa to dotacja dotacja z Urzędu zaś połowa od sponsorów. Zauważył, że sponsorzy są z terenu Zalewa.

 

Klub VEGA Boreczno

Pan Zakrzewski poinformował, że Klub powstał z inicjatywy jego oraz Pana Przybylskiego. Uczestniczy w nim młodzież ze szkoły w Borecznie. Nacisk kładziony jest na gry zespołowe, piłkę siatkową i nożną. Organizują dużo zawodów. Od 2 lat biorą udział w UKS zaś od 4 w Zalewskiej lidze piłki halowej. Organizowane są corocznie turnieje w piłce siatkowej. Posiadają swoją stronę internetową. Zauważył, że turnieje organizowane są społecznie. Poinformowali o złożonym do ministerstwa wniosku na organizację zajęć pozalekcyjnych. Chcą zorganizować turniej powiatowy w biegach przełajowych i w piłce siatkowej. Poprosił pana Burmistrza o współpracę. Poinformował o dobrej współpracy z koordynatorem ds. sportu, Panem Piechotką. 

 

KS ŻAK

Pan Tarnawski poinformował, czym zajmuje się Klub.: żeglarstwo, karate, tenis. w grupie żeglarskiej uczestniczą osoby w wieku 15 – 18 lat. Na stanie mają 4 łódki klasy kadet oraz łódkę regatową 5-osobową. Szkolone są załogi 2-osobowe. Zauważył, że mogą również zająć się szkoleniem osób dorosłych. Poinformował, że w Klubie można będzie uzyskać kartę żeglarza jachtowego. Szkolenia prowadzone są na sali gimnastycznej natomiast w sezonie - na jeziorze. Zauważył, ze jednorazowo może się zajmować tylko grupą 10-osobową.

Pan Piechotka omówił sekcję karate. Spotkanie odbywają się 3 razy w tygodniu w godzinach od 19-21. zawodnicy są w różnym wieku, kilka grup. Omówił konkursy, w których brali udział. Przedstawił ofertę sekcji dla uczestników. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Pan Piechotka omówił również Zalewską ligę tenisa stołowego, która gra w MGCKiS w Zalewie oraz w szkole w Zalewie. Spotkania są we wtorki i czwartki w godzinach od 16 – 18.

 

Pani Cydzik zauważyła, że „klejem” dla wszystkich organizacji jest Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Zalewie z Panią Fryderyką Małachowską na czele, która ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Stwierdziła, że dom kultury jest zawsze otwarty na współpracę. Poprosiła Panią Małachowską o dalsze „przytulanie” do siebie organizacji.

Pan Piechotka stwierdził, że wszelkie imprezy, jakie odbywają się na terenie Zalewa organizowane są we przy współpracy MGCKiS.

Pani Małachowska podziękowała wszystkim za współpracę. Zauważyła, że MGCKiS jest zawsze otwarte dla wszystkich.

 

Stowarzyszenie NATURA w Jerzwałdzie

Pan Sokołowski poinformował, że siedziba mieści się w Jerzwałdzie, grunt kupiono 5-6 lat temu. W 2006r. wzięto udział w szkleniu, po którym stworzony został plan odnowy sołectwa Jerzwałd. Omówił plany na stworzenie muzeum. Poinformował, ze Gmina jest partnerem w projekcie. Na 2007r. zaplanowane jest 7 tyś zł na zorganizowanie imprez.

Pani Kacprzak zapytała, dlaczego taka duża kwota przeznaczona jest na remont budynku.

Pan Sokołowski wyjaśnił, że budynek musi zostać rozebrany i postawiony od nowa. Środki przeznaczone są na odnowę sołectwa, w co wchodzi budowa wodociągu i chodnika. Dodał, ze jako Stowarzyszenie uczestniczyli w projekcie w ramach projektu „Łączy nas kanał elbląski”.

Pan Tarnawski zapytał, czy Stowarzyszenie ma w planach udrażnianie kanałów.

Pan Sokołowski odpowiedział, że w planach jest udrożnienie niektórych kanałów w celach turystycznych.

Pani Grzeszczak poinformowała, że Gmina starała się o środki na udrożnienie kanału Dobrzyckiego, jednak nie jest on własnością Gminy i Gmina nie może nic tam zrobić. Poinformowała, że trwają zabiegi aby Zarząd Dróg przystąpił do stowarzyszenia „Łączy nas Kanał Elbląski”.

Pani Kacprzak zauważyła, że stowarzyszenie dostało 6 lat temu budynek. Zapytała, czy starali się o utworzenie tam muzeum i jak dużo wniosków napisali o otrzymanie środków.

Pan Sokołowski wyjaśnił, że budynek został zakupiony. Poinformował, że wniosek był pisany jednak środki nie zostały przyznane.

Pani Cydzik poinformowała, że jej stowarzyszenie wystąpiło do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, aby na torfowisku koło Bądek zrobić terenem do podglądania ptactwa. Zapytała, czy Stowarzyszenie Natura zechciało by z nimi współpracować. Zapytała, czy torfowisko to jest w otulinie parku.

Pan Sokołowski odpowiedział, że Park występował z wnioskiem o zrobienie na tym torfowisku użytku ekologicznego, jednak jest to teren Agencji i Agencja nie wyraziła na to zgody. Poinformował, że w ramach działania z programu tworzonego przez „Łączy nas Kanał Elbląski” planowane jest postawienie tam wierzy widokowej.

Pan Burmistrz zauważył, że są osoby zamiłowane w naturze, jednak wszystkie działania muszą być powiązane z człowiekiem. Zauważył, że można zrobić tam rezerwaty i oglądać ptaki, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że np. żurawie bardzo niszczą uprawy a nikt nie zrekompensuje powstałych strat. Zapewnił, że dopóki on będzie Burmistrzem, to nie będzie tu ochrony żurawi. Wierze widokowe można postawić w innym miejscu. Poinformował, że co do tego terenu są inne plany. Poinformował, że chce wrócić do projektu budowy wiatraków. Był w Kisielicach i oglądał jak to funkcjonuje. Poinformował, że w Bajdach i dajnach m być zlokalizowane ok. 20 elektrowni wiatrowych. Rudnia, Mazanki, Międzychód – kolejne 20.

Pani Cydzik stwierdziła, że ptactwo gnieżdżące się przy Bądkach w całości jest pod ochroną i nie da się go stamtąd wypłoszyć. Zauważyła, że jest to „perełka” w okolicach Zalewa, którą należy chronić.

Pan Burmistrz poinformował, że był na zachodzie, był w Szwecji i mają tam rezerwaty, wieże widokowe i elektrownie wiatrowe. Z elektrowni wiatrowych mają większe dochody niż z turystów oglądających od czasu do czasu ptaki. W Szwecji są hektary rezerwatów i tam ustawia się wieże podglądowe. Na 1 ha ani na 10 nie da się stworzyć rezerwatu, natomiast szkody wyrządzone przez ptactwo, np. żurawie, są ogromne.

 

Ochotnicza Straż Pożarna

Pan Prezes Piotr Krajewski omówił działalność wszystkich jednostek OSP na terenie gminy Zalewo. OSP zajmują się zabezpieczeniami p. poż. oraz ratownictwem drogowym. Finansowanie są głównie przez Urząd Miasta. Poinformował, ze 2006r. straż wyjeżdżała ok. 65 razy. Współpracują ze szkołami, MGCKiS. Pomagają przy uroczystościach gminnych.

Pani Przewodnicząca zauważyła, że OSP wzbogaciło się o nowy sprzęt oraz że jest dużo więcej wyjazdów do wypadków drogowych niż do pożarów.

Pan Prezes OSP Wielowieś poinformował, że 4 lata temu postanowiono wybudować remizę strażacką w Wielowsi. Będzie to Dom Strażaka, w którym na górze będzie świetlica dla dzieci.  Z własnych funduszy zrobili wszystkie pozwolenia i niezbędną dokumentację. Następnie postanowili ruszyć z budową. Do zakończenia budowy brakuje jednak środków . W lipcu 2007r. ma nastąpić uroczyste otwarcie. Prosił o poparcie inicjatywy. Poinformował, że do tej pory Gmina dołożyła 80 tyś zł.

Pani Przewodnicząca zauważyła, że Rada poprzedniej kadencji, widząc determinację strażaków, dołożyła 80 tyś zł.

Pani Cydzik poinformowała, że w Izbie Pamięci znajduje się kącik poświęcony straży. Zwróciła się z prośbą, aby, jeśli ktoś ma stary sprzęt strażacki, przyniósł go do Izby Pamięci.

 

Pani Przewodnicząca podziękowała wszystkim za przybycie i wzięcie udziały w dyskusji. Wyjaśniła, ze w związku z tym, ze organizacje zwracają się o wsparcie do Gminy Rada musi ich poznać. Zachęcała dyrektorów szkól , aby współpracowali ze stowarzyszeniami. Zauważył, ze z niektórymi organizacjami Gmina współpracuje bliżej już od jakiegoś czasu. Wyraziła nadzieję, ze ta współpraca dala będzie trwała również z innymi organizacjami.

Pan Burmistrz zapewnił, że zawsze ze zrozumieniem będzie podchodził do organizacji, zwłaszcza tych, które działają dla dobra społeczności i te będzie wspierał. Poinformował, że TMZZ otrzyma lokal na siedzibę. Zauważył, że straż jest najbardziej finansowana, gdyż utrzymanie OSP to zadanie Burmistrza. Zauważył, że straż znajduje się najbliżej każdego z mieszkańców. Przypomniał, że pod koniec ubiegłego roku w Wielowsi dwa razy doszło do pożarów, które ugaszono dzięki straży. Kolejną bardzo finansowaną dziedziną jest sport. Zapewnił, że wraz z Radą będą nadal wspierać rozwój fizyczny młodzieży. Zaznaczył, że kulturę trzeba wspierać. Pieniądze będą musiały się znaleźć na te cele. Zauważył, że wszystkie stowarzyszenia mają swoje cele, statuty, zamierzenia. Na zrozumienie i pomoc ze strony Burmistrza oraz Rady można zawsze liczyć.

 

Ad. 5

Sprawy różne.

 

Pani Przewodnicząca zgłosiła kilka spraw:

  1. na osiedlu Kościelnym, na ul. Różanej i Mickiewicza nie świecą się 2 lampy
  2. po Zalewie biega wielki pies, którego boją się mieszkańcy
  3. wniosek o płacenie za prąd co miesiąc a nie wg prognoz  (niech inkasent chodzi po mieszkaniach, robi odczyty z liczników i wg tego co miesiąc robić opłaty)
  4. dziury w jezdni na ul. Kwiatowej
  5. naprawić wejście do szkoły od tyłu bo są pozarywane dziury w betonie
  6. na jakim etapie jest remont budynku po byłym Urzędzie, czy był już przetarg, bo ktoś już tam mieszka.

Pani Dyrektor Lichach zauważyła, że wejście do szkoły nie jest idealne ale jest bezpieczne a szkoła ma większe potrzeby. Zauważyła, że konieczne jest osuszenie budynku, gdyż jest grzyb na ścianach.

Pani Kacprzak zapytała, na jakim etapie jest budowa chodnika na Os. Wileńskie. Wnioskowała o przejrzenie i sprawdzenie podjazdów i dość do urzędów i ośrodku zdrowia pod kątem osób niepełnosprawnych.

Pan Burmistrz odpowiedział w następującej kolejności na pytania i wnioski radnych:

  1. oświetlenie uliczne – stwierdził, że lampy uliczne ulegają awariom, najczęściej przepalają się  żarówki. Żeby wymienić żarówki potrzebny jest podnośnik. Gmina takiego nie posiada i trzeba go wynająć z Iławy i zapłacić. Żeby go sprowadzić musi się uzbierać kilka lamp bo sprowadzenie go do jednej lampy to za duży koszt. Zauważył, że wszystkie sygnały są gromadzone i gdy uzbiera się kilka punktów świetlnych to podnośnik zostanie sprowadzony.
  2. pies – poinformował, że dotarły do niego głosy o tym psie. Stwierdził, że biegające psy należą do mieszkańców Zalewa. Zauważył, że po zgłoszeniu na Policję wymagają oni wskazania właściciela psa. Stwierdził, że trzeba upominać sąsiadów, aby pilnowali psów a jeśli to nie skutkuje to należy to zgłaszać na Policję. W sprawie tego psa będzie interweniował.
  3. prąd – stwierdził, że problem ten istnieje od wielu lat i wielokrotnie był zgłaszany. Poinformował, że musiałby być zatrudniony w zakładzie energetycznym dodatkowy pracownik do spisywania liczników. Zauważył, że również sami mieszkańcy mogli by podawać stan licznika. Stwierdził, że jeśli Zakład zgodziłby się na takie rozwiązanie to na następnej sesji udzieli odpowiedzi.
  4. wyrwy na ul. Kwiatowej – zapewnił, że zgłosi ten problem. Zauważył, ze jest problem z nawierzchniami. Większość dróg gminnych to drogi żwirowe. Jest zima, robią się doły. Poinformował, że zakupione zostało 1100 ton gruzu. W tym tygodniu zacznie się wożenie go. Stwierdził, że ZGK na tyle na ile może łata dziury w drogach. Poinformował, że Gmina musi zakupić tłuczeń kamienny w ilości 1000 ton jednak na chwilę obecną nie jest on wydobywany. W Miłomłynie rozbierany jest nasyp kolejowy i sprzedawany z niego tłuczeń, jednak jest on bardzo drogi.
  5. remont „starego Urzędu” – poinformował, że poprzedni Burmistrz podpisał porozumienie ze Starostwem, w którym parter i część piętra miała być przeznaczona dla młodzieży wychodzącej z sierocińców. Pozostałą część budynku obiecano rozdzielić na mieszkania socjalne. Zauważył, że podzielenie budynku tego na mieszkania nie jest mądre, gdyż jest tak tylko jeden ciąg wody, 3 ciągi ciepłownicze, oraz jedna energia elektryczna. Pojawiłby się problem podziału kosztu zużytej energii. Stwierdził, że umiejscowienie w budynku pięciu rodzin a do tego osób skierowanych ze starostwa naradzałoby konflikty. Poinformował, że podjął negocjacje ze Starostwem aby wzięli cały budynek. Zaznaczył, ze stworzenie w Zalewie takiego miejsca powiększy bezrobocie. Poinformował, ze zwróci się do rady aby budynek ten został sprzedany w przetargu jednej osobie i niech ta osoba robi z tym budynkiem, co chce. Nadmienił, ze w chwili obecnej budynek jest zasiedlony z tytułu tragedii, jaka stała się  w Nowy Rok. Rodzina była u rodziny w Gdańsku a w tym czasie spalił im się dom. Trzeba było podjąć natychmiastową pomoc. Rodzina ta będzie tam przebywała do wiosny, gdyż na chwilę obecną nie można podjąć remontu pogorzeliska. Jeśli z remontem będą opóźnienia, to rodzina ta zostanie umieszczona w innym mieszkaniu socjalnym. Zauważył, że zlecił dla Pana Biełusia, aby ustalił, kto rozszabrował budynek. Nie ma żyrandoli, grzejników. Część już została odnaleziona.
  6. chodnik na Os. Wileńskie – poinformował, że dwa dni temu rozpatrywany był projekt budżetu na 2007r. Stwierdził, że chodnik jest ujęty w planie, jednak powstały przeszkody, których uregulowanie zajmie ok. 1 roku. Najpierw trzeba odkupić grunt od prywatnych właścicieli a potem wykonać dokumentację.
  7. podjazdy dla niepełnosprawnych – stwierdził, ze podjazd przy Urzędzie wykonany jest dobrze. Przy Ośrodku zdrowia mogą być utrudnienia, gdyż trwa tam budowa. Zapomniano, ze podjazdy dla niepełnosprawnych powinny funkcjonować cały czas.

 

Ad. 6

 

            W związku z wyczerpaniem porządku Pani Przewodnicząca dokonała zamknięcia posiedzenia Komisji. Podziękowała wszystkim za przybycie.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

            Protokołowała                                                           Przewodnicząca Komisji:

 

   Agnieszka Borowiecka                                                          Wanda Skolimowska

 

                                                                                                   

 

 





Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=1099