Uchwała Nr. IX/96/03 RM w Zalewie z dnia 04.07.2003 w sprawie : ustalenia szczegółowych zasad i trybu umorzenia , rozkładania na raty , oraz odraczania terminów płatności wierzytelności wobec których stosuje się przepisy Ordynacji Podatkowej .

 

 

                                            Uchwała NrIX/96/03

                                            Rady Miejskiej w Zalewie

                                             z dnia 4 lipca 2003roku

 w sprawie: ustalenia szczegółowych zasad i trybu umarzania, rozkładania na raty oraz odraczania terminów płatności wierzytelności z tytułu należności pieniężnych do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – ordynacja

podatkowa.

Na podstawie art.18 ust.2 pkt15) ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Jednolity tekst: Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późniejszymi zmianami) i art. 34 a ustawy z dnia 26 listopada 1998r. o finansach publicznych ( Jednolity tekst: Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz.148) Rada Miejska w Zalewie uchwala, co następuje:

§ 1.1. Uchwała określa szczegółowe zasady umarzania, odraczania terminu płatności ( zapłaty) oraz rozkładania na raty wierzytelności z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmianami), zwane w dalszych postanowieniach uchwały “wierzytelności”, wobec osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej “dłużnikami”.

2. Przez wierzytelność rozumie się należność główną, odsetki oraz inne należności uboczne według stanu na dzień umorzenia lub udzielenia ulgi.

§ 2.1.Wierzytelność może zostać umorzona w całości lub w części, jeżeli:

1) wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,

2) nie można ustalić dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców.

3) oczywistym jest, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności lub postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne,

4) ściągnięcie należności zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji.

2. Umorzenie, w okolicznościach podanych w ust.1 pkt.1), 3) i 4), może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w ust.1 pkt. 1), 2) i 3) również z urzędu.

§ 3. Umorzenie wierzytelności, za które odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić wówczas, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą, co do wszystkich zobowiązanych.

§ 4.1.Umorzenie części wierzytelności oznacza umorzenie w równym stopniu należności głównej, odsetek i należności ubocznych.

 

2. W przypadku umorzenia części wierzytelności określa się termin zapłaty pozostałej części.

§ 5.1. Do umorzenia wierzytelności uprawniony jest:

1) kierownik gminnej jednostki organizacyjnej – jeżeli wartość wierzytelności nie przekracza kwoty 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników,

2) Burmistrz Zalewa – jeżeli wartość wierzytelności przekracza kwotę, o której mowa w pkt 1).

2. Umorzenie wierzytelności wymienionych w ust. 1 pkt. 2) wymaga każdorazowo wydania stosownego zarządzenia przez Burmistrza Zalewa.

§ 6.1. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi na wniosek dłużnika, można odroczyć termin zapłaty całości lub części wierzytelności, rozłożyć płatność całości lub części wierzytelności na raty, biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes jednostki organizacyjnej gminy.

2. Okres odroczenia lub rozłożenia na raty nie może przekroczyć 24 miesięcy.

3. Przepisy § 4 i §5 stosuje się odpowiednio do ulg, o których mowa w ust.1.

§ 7. Umorzenie lub udzielenie ulg w spłacaniu wierzytelności może być cofnięte, jeżeli wyjdzie na jaw, ze dowody, na podstawie których należności umorzono lub udzielono ulg w ich spłaceniu okazały się fałszywe albo, że dłużnik wprowadził w błąd, co do okoliczności, które stanowiły podstawę umorzenia lub udzielenia ulg.

§ 8.1. Kierownicy jednostek, o których mowa w § 1, przedstawiają Burmistrzowi Zalewa w terminie do dnia 30 lipca danego roku budżetowego informację dotyczącą zakresu umorzonych wierzytelności lub rozłożenia na raty według stanu na dzień 30 czerwca danego roku i do dnia 31 stycznia następnego roku budżetowego według stanu na dzień 31 grudnia.

2. Burmistrz Zalewa w okresach półrocznych przedstawia Radzie Miejskiej informację dotyczącą zakresu umorzonych wierzytelności .

§ 9. Traci moc uchwała Nr XXIV/ 287/2001 Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 16 marca 2001 roku w sprawie ustalenia szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych, innych niż zobowiązania podatkowe ( w tym także zobowiązań o charakterze cywilnoprawnym ) przypadających gminie Zalewo bądź gminnym jednostkom organizacyjnym od dłużników tj. osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej.

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Zalewa.

§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

 

 





Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=119