P R O T O K Ó Ł z posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych , które odbyło się dnia 06 marca 2008 roku.

 

P R O T O K Ó Ł

z posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych , które odbyło się

dnia 06 marca 2008 roku.

 

W posiedzeniu uczestniczyli:

- członkowie Komisji                           - wg załączonej listy obecności

 

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

Irena Piechota                                     - Sekretarz Gminy Zalewo

dr Jarosław Nowak                             - w. z. Kierownika Zakładu Opieki Zdrowotnej                                

                                                              „Zdrowie” w Zalewie.

Iwona Głąb                                         - Podinspektor ds. obsługi rad

 

Porządek posiedzenia:

 

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.
  2. Uchwalenie porządku obrad.
  3. Analiza stanu opieki zdrowotnej na terenie miasta i gminy Zalewo.

4.   Sprawy różne.

  1. Zamknięcie obrad.

 

Ad. 1

Posiedzenie otworzyła Pani Wanda Skolimowska - Przewodnicząca  Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych. Powitała Panią Sekretarz, Pana dr Jarosława Nowaka oraz wszystkich członków  Komisji . Stwierdziła, że w obradach uczestniczy 6 członków Komisji, jest wymagane quorum, a zatem obrady są prawomocne.

 

Ad. 2

 Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie dostarczony porządek obrad

„Za” przyjęciem porządku obrad głosowało 6 radnych.

 

Ad. 3.

Pani Przewodnicząca poprosiła Pana dr Jarosława Nowaka o zabranie głosu.

Pan dr Nowak podziękował za zaproszenie i powiedział, że to bardzo celowe, aby przynajmniej raz do roku Komisja zajmowała się tematem ochrony zdrowia w naszej gminie. Podkreślił, że dobrą sprawą w naszej gminie jest stacja pogotowia (ratownictwo medyczne). Stwierdził, że ostatnio Komisja obradowała na ten temat rok temu i w ciągu tego roku trochę się zmieniło w Przychodni. Poinformował, że Przychodnia została poszerzona o część rehabilitacji (80 kilka m²), w związku z tym powiększyła się liczba gabinetów lekarskich w pozostałej części budynku. Dodał, że wszystko zostało odnowione i pomalowane, zakupiono nowe meble do gabinetów oraz nowy aparat EKG. Powiedział, że została również otwarta nowa apteka przez p. Ziemca, co znacznie udogodni pacjentom zakup leków.   Podkreślił, że po kilkuletniej przerwie uruchomiony został gabinet stomatologiczny w Przedszkolu. Przeprowadzono mały remont i Sanepid wydał zezwolenie na otwarcie gabinetu. W szkołach prowadzone są gabinety higieny i  profilaktyki stomatologicznej. Stwierdził, że największym problemem jest brak lekarzy zwłaszcza stomatologów oraz problem z zbyt małymi kontraktami dla lekarzy specjalistów. Powiedział, że pani dr reumatolog poważnie zachorowała i zastępowała ją pani dr z Elbląga i to tylko w sobotę. Dodał, że pani reumatolog po odbytym leczeniu zapowiedziała powrót do pracy. Pan Nowak zapytał Panią Sekretarz jak wygląda sprawa z działkami na ul. Częstochowskiej.

Pani Sekretarz powiedziała, że na dzień dzisiejszy nie jest w stanie nic na ten temat powiedzieć, gdyż sprawa jest w toku. Dodała, że temat oparł się o Ministerstwo Kultury. Stwierdziła, że wcześniej Gmina nie musiała robić żadnej odkrywki, więc dlaczego teraz powstał taki problem.

Pan dr Nowak powiedział, że w dalszej perspektywie kierownictwo NZOZ „Zdrowie” myśli o  pobudowaniu na działce gabinetu stomatologicznego wraz z mieszkaniem dla lekarza, aby w ten sposób zachęcić stomatologów do podejmowania praktyki w naszym mieście. Pan doktor podkreślił, że NFZ znacznie ograniczył kontrakty dla specjalistów i jest to duży problem. Stwierdził, że wszyscy czekają na reformę służby zdrowia.  Dodał, że w szpitalu w Iławie atmosfera też zaczyna być fatalna i do końca nie  wiadomo czy pacjenci zostaną obsłużeni. Zapytał panią Sekretarz czy sprawa została już w jakiś sposób rozwiązana.

Pani Sekretarz  odpowiedziała, że Starosta na spotkaniu oficjalnie powiedział, że można już spać spokojnie. Lekarze powrócili do pracy. Dodała, że może zostać zamknięty jeden oddział, ale jeszcze nic nie jest przesądzone.

Pan dr Nowak stwierdził, że leki są coraz droższe, usługi są coraz droższe a nakłady na służbę zdrowia są wciąż na tym samym poziomie.  Dodał, że problem takich małych miasteczek polega na tym, że przeznaczane są na przychodnie znacznie mniejsze nakłady, a koszty utrzymania są podobne.

Pani radna Parzyszek zapytała o programy profilaktyczne realizowane w przychodni.

Pan dr Nowak odpowiedział, że programy są cały czas kontynuowane. Wymienił m.in. program profilaktyki krążenia, program  profilaktyki układu oddechowego, program profilaktyki raka szyjki macicy. Podkreślił, że najgorzej jest z cytologią, chociaż w tej chwili tendencje są raczej pozytywne. Stwierdził, że programy i leczenie są znacznie ograniczane ilościowo i przychodnia nie może przekroczyć podanej liczby.

Pani Przewodnicząca zapytała czy na badania cytologiczne wysyłane są zaproszenia do kobiet.

Pan dr Nowak odpowiedział, że są wysyłane zaproszenia. Dodał, że pacjentki są dobrze poinformowane, ale często nie zdają sobie sprawy z istniejącego zagrożenia. Stwierdził, że ogólnie obserwuje się znaczny wzrost ilości pacjentów korzystających codziennie z przychodni. Powiedział, że niektórzy odwiedzają zakład opieki zdrowotnej nawet 3 razy dziennie i to się dzieje kosztem innych pacjentów.   Poinformował, że lekarz musi dużo energii poświęcać przeróżnej sprawozdawczości  Dodał, że zapisywanie pacjentów do specjalisty w ogóle nie zdało egzaminu ponieważ bardzo często było tak, że pacjenci po prostu nie przychodzili na umówione wizyty i nie informowali o tym. W miejsce osoby, która zrezygnowała, mógł zostać zbadany inny pacjent, który się nie dostał na wizytę z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Czasami bywa tak, że lekarz nie dotrze na wizytę z uwagi np. na złe warunki pogodowe czy inne przypadki losowe.

Pani Przewodnicząca powiedziała, że wiele osób zapisuje się na wizyty znacznie wcześniej i po prostu po ludzku zapomina o danej wizycie.  Zapytała, czy komputeryzacja w jakiś sposób ułatwia służbie zdrowia obsługę pacjentów.

Pan dr Nowak odpowiedział, że tak z tym, że w każdym gabinecie powinny być stanowiska komputerowe. Powiedział, że w przychodni w Zalewie są 4 stanowiska komputerowe i nie każdy pacjent jest wpisany. Nadal podstawą są karty pacjenta.

Pani Przewodnicząca powiedziała, że pacjenci powinni być w komputerze, gdyż wtedy każdy lekarz mógłby prześledzić sobie historię choroby. Dodała, że karty są zniszczone i nie ma w nich porządku, gdyż lekarze w różnych miejscach wpisują choroby i zalecenia. Nie ma w kartach chronologii. Stwierdziła, że jako pacjentka oczekuje od lekarza, ze dobrze jej poradzi, wyśle na odpowiednie badania i przepisze odpowiednie leki.

Pan dr Nowak powiedział, że Pani Przewodnicząca ma całkowita rację i on jako lekarz marzy o tym, aby w takich komfortowych warunkach pracować.  Dodał, że profilaktyka w Polsce jest bardzo zaniedbana i mało pieniędzy jest na nią przekazywanych z budżetu państwa. Podkreślił, że w Polsce nie ma czegoś takiego, że pacjent idzie do doktora i mówi, że chciałby zrobić sobie komplet badań profilaktycznych. W naszym kraju to się po prostu nie należy.

Pani Przewodnicząca powiedziała, że obywatele powinni być wzywani na badania tak się wzywa dzieci na zastrzyki i sczepienia. Wtedy obywatele na pewno poczuli by się obowiązani do odwiedzenia przychodni.

Pan dr Nowak podkreślił, że jeśli postawi się na profilaktykę to wtedy leczenie jest o wiele tańsze.

Pani radna Kacprzak powiedziała, że w innych krajach szczepienia dla niemowląt i dzieci są darmowe i już od samego początku objęte są profilaktyką. Natomiast w naszym państwie rodzica muszą za wiele szczepień płacić i to dużo  pieniądze.

Pan dr Nowak powiedział, że jako pacjent nie czuje się bezpiecznie, gdyż NFZ nie zabezpiecza nawet podstawowych potrzeb obywatela. Dodał, że nigdzie na świecie nie ma idealnej służby zdrowia.

Pani radna Kacprzak powiedziała, że coraz częściej leczą nas lekarze z Ukrainy, gdyż nasi rodacy powyjeżdżali za granicę.

Pan dr Nowak powiedział, że  w kraju pracują głównie emeryci a młoda kadra wyjechała. Niewielu studentów myśli o pozostaniu w karu, jeśli się nic nie zmieni. Dodał, że nawet zamykane są nieliczne i tak szkoły pielęgniarstwa. 

Pani Przewodnicząca podkreśliła, że należy położyć nacisk na programy profilaktyczne, które bardzo często uratowałby  niejedno ludzkie życie. Zapytała, czy funkcjonują jeszcze jakieś inne bardziej specjalistyczne programy.

Pan dr Nowak odpowiedział, że realizowane są programy podstawowe i na pewno każdy by chciał, aby ich ilość została zwiększona.  Dodał, że te programy są kontynuowane z roku na rok, ale niestety są one ograniczone co do ilości przebadanych pacjentów.

Pani radna Helwak zapytał o możliwość przyjmowania pacjentów w przychodni przez lekarza dermatologa.

Pan dr Nowak odpowiedział, że dermatologia jest specyficzną specjalizacją i na przeszkodzie stoi mała populacja naszej Gminy.

Pani radna Kacprzak zapytała o lekarza okulistę.

Pan dr Nowak powiedział, że okulista przyjmuje na zasadzie sprzedaży związanej. Przyjeżdża do przychodni optyk i finansuje okulistę.

Pani radna Kacprzak powiedziała, że  w stosunku do dużego miasta, małe populacje mają wbrew pozorom łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów. Dodała, że takie planowane wizyty lekarzy trzeba zawsze nagłaśniać, aby skorzystało z nich jak najwięcej osób.

Pani radna Mickiewicz powiedziała, że kiedyś źle się poczuła i poprosiła o skierowanie na wszystkie badania a doktor odmówił wydania takiego skierowania. Zapytała czy miał prawo tak postąpić. 

Pan dr Nowak powiedział, że to zawsze lekarz decyduje jakie badania ma pacjent sobie zrobić. Wyjaśnił, że np. osoba po 50 – tce  chciałaby zrobić sobie profilaktyczne badania, ale nie dostanie skierowania na darmowe badania, bo w Polsce nie ma czegoś takiego.  Powiedział, że  prawdopodobnie w większych ośrodkach aglomeracji często jest tak, że firma farmaceutyczna, która wprowadza nowy lek na rynek współpracuje z szpitalem i finansuje leczenie. Dodał, że nie zna szczegółów tej praktyki. Poinformował, że przychodnia w sobotę jest otwarta.

Pani rada Kacprzak zapytała dlaczego gabinet rehabilitacji jest otwarty krócej.

Pan dr Nowak odpowiedział, że kwestia związana jest z brakiem pracowników. Dodał, że rehabilitacja cieszy się coraz większym powodzeniem, a trudno jest jakiegoś lekarza ściągnąć do pracy przy tak małej populacji.

Pani Przewodnicząca podziękowała Panu doktorowi za przybycie.

 

Ad 4.

Sprawy różne

Pani Przewodnicząca podkreśliła, że bardzo ważna jest inicjatywa przychodni i pracownicy przychodni powinni wychodzić z propozycjami badań do mieszkańców. Dodała, że często jest tak, że choroba postępuje bardzo powoli i na początku w ogóle nie daje objawów. Natomiast dzięki profilaktycznym badaniom jest szansa szybszego wykrycia choroby i jej wyleczenia.

Pani radna Mickiewicz powiedziała, że dostała od lekarza kartkę z wypisanymi badaniami jakie powinna zrobić, ale na swój koszt.

 

Ad 5.

W związku z wyczerpaniem porządku Pani Przewodnicząca dokonała zamknięcia posiedzenia Komisji. Podziękowała wszystkim za przybycie.

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

Protokołowała                                                                                   Przewodnicząca Komisji

 

/-/  Iwona Głąb                                                                                   /-/ Wanda Skolimowska

                                                                                                            

                                                                                                           

 

 

 





Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=1698