Protokół z posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych , które odbyło się dnia 24 czerwca 2008 roku.

 

P R O T O K Ó Ł

z posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych , które odbyło się

dnia 24 czerwca 2008 roku.

 

W posiedzeniu uczestniczyli:

- członkowie Komisji                           - wg załączonej listy obecności

 

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

Irena Piechota                                     - Sekretarz Gminy Zalewo

Jolanta Skrzypiec                                - Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w                   

                                                              Zalewie

Irena Kupczyńska                               - pracownik Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w

                                                              Zalewie

Iwona Jaroszewska                             - Podinspektor ds. obsługi rad

 

Porządek posiedzenia:

 

  1. Otwarcie i stwierdzenie quorum.
  2. Uchwalenie porządku obrad.
  3. Analiza zakresu pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.
  4. Analiza dostępu czytelników do książek na terenie Gminy Zalewo.

4.   Sprawy różne.

  1. Zamknięcie obrad.

Ad. 1

Posiedzenie otworzyła Pani Wanda Skolimowska - Przewodnicząca  Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych. Powitała Panią Sekretarz, zaproszonych gości oraz wszystkich członków  Komisji . Stwierdziła, że w obradach uczestniczy 6 członków Komisji, jest wymagane quorum, a zatem obrady są prawomocne.

 

Ad. 2

 Pani Przewodnicząca poddała pod głosowanie dostarczony porządek obrad

„Za” przyjęciem porządku obrad głosowało 6 radnych.

 

Ad. 3.

Pani Przewodnicząca poprosiła Panią Jolantę Skrzypiec o przedstawienie informacji na temat zakresu pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom przez Miejski Ośrodek pomocy Społecznej w Zalewie.

Pani Jolanta  Skrzypiec powiedziała, że z diagnozy Miejskiego Ośrodka wynika, że na terenie naszej Gminy jest 689 osób niepełnosprawnych. Główne zadania w stosunku do w/w osób realizowane są poprzez Świetlicę Terapeutyczną, która utworzona została w listopadzie 2003 roku.  Jest to placówka dla osób niepełnosprawnych w dowolnym wieku, z każdym rodzajem schorzenia. Stałych jej uczestników na dzień dzisiejszy jest 12; na zajęcia dowożeni są przez 2 busy dla osób niepełnosprawnych. Zajęcia odbywają się codziennie, od godz 8.00 do 13.30; zapewniony jest 1 gorący posiłek, którego koszt pokrywa tut. Ośrodek. Placówka nie tylko integruje osoby niepełnosprawne, niejednokrotnie uczy podstawowych czynności z zakresu samoobsługi, podstawowych czynności domowych, zasad grzeczności, dbania o higienę osobistą. Pani Kierownik omówiła zadnia realizowane bezpośrednio przez MOPS w Zalewie:

- zapewnianie osobom niepełnosprawnym sprzętu rehabilitacyjnego, pozyskanego od Towarzystwa Miłośników Ziemi iławskiej;

- udzielenie pomocy w uzyskiwaniu dofinansowania z Powiatowego centrum Pomocy rodzinie w Iławie na turnusy rehabilitacyjne, zakup przedmiotów ortopedycznych oraz sprzętu rehabilitacyjnego;

- pomoc w ubieganiu się o świadczenia rentowe z ZUS;

- mobilizowanie do brania udziału w imprezach integracyjnych;

- pomoc w naturze – produkty żywnościowe dostarczane w ramach programu :Dostarczanie żywności dla najbiedniejszej ludności Unii Europejskiej”;

- od listopada 2007 r. przy Klubie Integracji Społecznej utworzona została grupa wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych;

- udzielanie pomocy finansowej w formie zasiłków stałych, specjalnych zasiłków celowych;

- praca socjalna (wspieranie rodzin w funkcjonowaniu w środowisku, poradnictwo specjalistyczne).

Pani radna Helwak zapytała o losy ostatniego projektu unijnego, w którym mowa jest również o osobach niepełnosprawnych.

Pani Jolanta Skrzypiec odpowiedziała, że wniosek przeszedł etap formalny i został przesłany do wyższych jednostek.  Wniosek dotyczy pozyskania pieniędzy na przeszkolenie 10 osób w zakresie organizowania czasu osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom.  Można z dofinansowania pozyskać ponad 50 tys. zł.

Pani radna Helwak zapytała o wiosek, który jeszcze nie został złożony, a dotyczy informatyzacji i możliwości pozyskania pieniędzy z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Pani Skrzypiec powiedziała, że pozyskała pewne informacje w tym zakresie. Wyjaśniła, że projekt składa Gmina i dotyczy on zakupu komputerów dla najbiedniejszej ludności. Żeby przystąpić do projektu, trzeba najpierw objąć nim co najmniej 40 rodzin. Gmina szacuje koszt jednego zestawu komputerowego i przez 3 lata musi zapewnić dostęp do Internetu.                 Z wstępnych wyliczeń wynika, że Gmina musiałby dołożyć około 20 tys. zł wkładu własnego (15 %). Dodała, ze na terenie Gminy musi być dostęp do Internetu szerokopasmowego. Najtrudniejszy do wykonania jest warunek utrzymania przez pięć kolejnych lat po zakończeniu projektu rezultatów tego projektu. Wyjaśniła, że polega to na tym, że przez 5 kolejnych lat gmina musi opłacać dostęp do Internetu uczestnikom projektu, przy czy nie będzie na ten cel środków unijnych, tylko z własnego budżetu. Dodał, że w Warszawie próbują  zmienić ten zapis w tym kierunku, aby odejść od konieczności opłacania dostępu do Internetu. Podkreśliła, że gmina musiałaby zorganizować przetarg na zakup zestawów komputerowych.

Pani radna Helwak powiedziała, że jest to piękna sprawa, bo można pozyskać sporo pieniędzy dla niepełnosprawnych. Dodała, że w kwestii zakupu komputera sporo pomaga PFRON.

Pani radna Kacprzak podkreśliła, że komputer i dostęp do Internetu byłby również przydatny matce czy ojcu niepełnosprawnego dziecka, gdyż wtedy łatwiej o kontakt z ludźmi znajdującymi się w podobnej sytuacji. Dodała, że jest to bardzo waży aspekt psychologiczny.

Pani Skrzypiec podkreśliła, że wśród tych osób niepełnosprawnych są osoby, które normalnie funkcjonują  np. osoby chore na astmę. One również otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, ponieważ należy się im on z mocy przepisów prawnych.

Pani radna Parzyszek zapytała, jakie działania podejmuje MOPS, aby wyjść z pomocą do ludzi borykających się z problemem niepełnosprawności.

Pani Skrzypiec powiedziała, że powstała grupa wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Dodała, że jak ktoś już odważył się na pierwszy kontakt z otoczeniem to później jest już dużo łatwiej dotrzeć do takiej osoby.

Pani Przewodnicząca powiedziała, że jeśli w rodzinie pojawia się dziecko z dużym stopniem niepełnosprawności np. porażenie mózgowe czy zespół Downa, to jest to zawsze duży szok dla rodziny i potrzeba sporo czasu i pomocy z zewnątrz, aby rodzina się z tego otrząsnęła. Dodała, że takie dziecko wymaga dużo więcej uwagi i opieki niż zdrowe dziecko. Podkreśliła, że w takich sytuacjach pomagają spotkania z psychologiem oraz z ludźmi mającymi podobne doświadczenia.  Na takich spotkaniach człowiek dowiaduje się wielu ciekawych                       i przydatnych informacji np. jak i gdzie pozyskać sprzęt rehabilitacyjny. Podkreśliła, że ważna jest świadomość rodziców, że nie są sami i, że zawsze mogą liczyć na czyjąś pomoc.

Pani radna Parzyszek zapytała, że podczas spotkań w grupie wsparcia jest możliwość uzyskania porady specjalistów.

Pani Skrzypiec powiedziała, że KIS ma bardzo okrojone środki finansowe i niestety nie stać nas na zapłacenie za wizytę psychologa na takim spotkaniu.  Dodała, że pomimo tych braków KIS działa bardzo dobrze i ma coraz więcej członków. Poinformowała, że grupa wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych działa właśnie przy KIS.  

Pani Przewodnicząca podkreśliła, że zupełnie inaczej jest rozmawiać o własnych problemach z osobą, która przeżyła podobne doświadczenia niż z osobą, która dużo się naczytała na dany temat. 

Pani radna Parzyszek zapytała jak wygląda współpraca MOPS z innymi instytucjami.

Pani Skrzypiec powiedziała, że MOPS współpracuje z PCPR w Iławie w obszarze pomocy osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Dodała, że w tym roku Gmina postara się przystąpić do programu „Uczeń na wsi”, który ma w swym zakresie pomoc osobom niepełnosprawnym polegającą na przyznawaniu rocznych stypendiów (3 tys. dofinansowania dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z orzeczoną niepełnosprawnością) . W tym programie gmina nie musi dokładać żadnych środków własnych.  

Pani Przewodnicząca zapytała ile osób jest dowożonych do ośrodków szkolno – wychowawczych np. Szymanowo czy Iława.

Pani Skrzypiec odpowiedziała, że do Szymanowa jeździ 8 osób, są zawożeni w poniedziałek a w piątek wracają. Natomiast do Iławy jeżdżą 3 albo 4 osoby.

Pani radna Helwak powiedziała, że jest również w szkole nauczanie indywidualne.

Pani Skrzypiec powiedziała, że raczej odwodzi rodziców od nauczania indywidualnego ich dzieci w domu, ponieważ dziecko traci kontakt z rówieśnikami i zamyka się w sobie. Pojawiają się wtedy oznaki depresji.

Pani radna Helwak powiedziała, że bardzo dobrze widać wpływ środowiska i rówieśników na dzieci uczęszczające do świetlicy terapeutycznej.  Te dzieci bardzo się zmieniły, są bardziej towarzyskie, samodzielne, odważniejsze.

Pani Sekretarz podkreśliła, że dotarcie pracownika do rodziców dzieci niepełnosprawnych i do samych dzieci jest bardzo ważne. 

Pani radna Parzyszek zapyta o procedurę wysyłania dziecka do poradni pedagogiczno – psychologicznej w Iławie na badania. Dodała, ze część rodziców w ogóle nie dopuszcza do siebie myśli, ze ich dziecko jest chore skoro do tej pory wszystko było z nim w porządku.

Pani Skrzypiec odpowiedziała, że w tym przypadku dużą role odgrywają pedagodzy szkolni, którzy powinni wytłumaczyć rodzicom co się dzieje z ich dzieckiem. Dodała, że zwracano się z prośba do poradni o skrócenie czasu oczekiwania na badania, ale to okazało się dość trudne z uwagi na bardzo dużą liczbę dzieci do przebadania.

Pani radna Parzyszek powiedziała, że dzięki takim badaniom jest inne spojrzenie nauczyciela na takie dziecko, większe zrozumienie jego potrzeb i trudności oraz obniżenie poziomu wymagań w stosunku do niego. Wszystko to sprzyja rozwojowi ucznia.

Pani Przewodnicząca powiedziała, że czasami  rodzice idą w drugą stronę i na siłę próbują uzyskać zaświadczenie dla swojego dziecka o dysleksji czy dysortografii, aby w ten sposób „ułatwić” dziecku życie.

Pani radna Parzyszek zwróciła uwagę, że takie badania są bardzo stresujące dla dziecka. Dziecko znajduje się w obcym pomieszczeniu a na dodatek bez rodziców.

Pani Przewodnicząca powiedziała, że psycholog powinien przyjechać do szkoły i przeprowadzić badania w miejscu przyjaznym i znanym dziecku.

Pani Skrzypiec powiedziała, że Miejski Ośrodek nie stać na zatrudnienie psychologa. Dodała, że psycholodzy specjalizują się w różnych dziedzinach i czasami trzeba udać się do kilku, aby rozwiązać problem. Podkreśliła, że pomoc psychologa jest bardzo ważna w pracy z człowiekiem, gdyż w ten sposób kształtować można jego spostrzeganie świata i po części zmienić jego mentalność.

Pani Przewodnicząca zaproponowała, aby na przyszły rok w budżecie wydzielić środki na psychologa, który przyjeżdżałby z pomocą psychologiczną do rodzin mających niepełnosprawne dzieci przynajmniej raz w tygodniu.  

 

Pani Przewodnicząca zarządziła 5 minut przerwy.

Wznowienie obrad.

 

Pani Przewodnicząca odczytała sprawozdanie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Zalewie na temat zakresu pomocy udzielanej osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom (sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokołu).

Pan radny Głozak zwrócił uwagę na zbyt małą liczbę wychowawców (tylko jeden na sporą liczbę wychowanków) w Placówce.

Pani radna Helwak powiedziała, że pracownik socjalny ma kilka części etatu w różnych miejscach i czasami trudno jest pogodzić z  sobą wszystkie obowiązki.

Pani radna Mickiewicz powiedziała, że chciała pracować w placówce jako wychowawca, ale Pani Kierownik nie dała jej takiej szansy ponieważ jest radna i podobno nie może pracować w takiej placówce.  Dodała, że zachowanie Pani Kierownik w stosunku do jej osoby było niedopuszczalne. Pani Kierownik nie przedstawiła żadnych zasadnych argumentów co do odmowy zatrudnienia, wręcz kazała jej się „wynosić”. Poinformowała radnych, że składała dwa razy dokumenty w sprawie pracy i nagle okazało się, że w Placówce nie ma żadnych jej osobistych dokumentów.  Wyjaśniła, że była w tej sprawie w Iławie u przełożonej  Pani Kierownik, ale niestety na razie nic w tej sprawie nie udało się wyjaśnić.

Pani Przewodnicząca powiedziała, że Placówka nie podlega pod naszą gminną władzę, tylko ma swoje kierownictwo w Iławie.

 

Ad. 4.

 

Pani Przewodnicząca poprosiła Panią Irenę Kupczyńską o przedstawienie informacji na temat dostępu czytelników do książek na terenie Gminy Zalewo.

Pani Irena Kupczyńska przedstawiła następującą informację.

Na terenie gminy Zalewo obsługę czytelników Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Zalewie prowadzi biblioteka główna oraz jej dwie filie: w Borecznie i w Jerzwałdzie.

W Zalewie biblioteka czynna jest od wtorku do piątku w godz. od 1100 do 1800 oraz w soboty od godz. 800 do 1500. Nowy lokal, do którego biblioteka przeprowadziła się w 2005 r., mieści się w budynku Urzędu Miejskiego i ma powierzchnię 63 m2. Lokalizacja biblioteki w centrum miejscowości wpłynęła pozytywnie na dostęp mieszkańców Zalewa oraz mieszkańców gminy do usług świadczonych przez bibliotekę.

W Jerzwałdzie biblioteka czynna jest 4 godz. dziennie od wtorku do piątku w godz. od 1500 do 1900 oraz w soboty od godz. 1000 do 1400. Biblioteka zajmuje niewielki lokal o powierzchni 25 m2, znajdujący się na parterze siedziby Zespołu Parków Krajobrazowych.

 

W Borecznie biblioteka publiczna zajmuje dwa pomieszczenia przy Zespole Szkół w Borecznie wspólnie z biblioteką szkolną. Łączna powierzchnia obydwu pomieszczeń wynosi 110 m2.  Biblioteka posiada wejście zarówno od strony ulicy, jak i przez łącznik ze szkoły. W bibliotece publicznej zatrudniona jest nauczycielka szkoły na 1/2 etatu, która jednocześnie prowadzi bibliotekę szkolną na 1/3 etatu. Biblioteka publiczna czynna jest dla uczniów szkoły oraz pozostałych mieszkańców Boreczna i okolic od poniedziałku do piątku, średnio 6 godz. dziennie, najpóźniej do godz. 1630.

 

Księgozbiór

Stan księgozbioru MGBP w Zalewie na dzień 31.12.2007 r. wyniósł 14 901 wol.,

Filii w Borecznie - 6 988 wol., natomiast Filii w Jerzwałdzie5 937 wol.

 

Struktura księgozbioru w tych trzech bibliotekach przedstawia się następująco:

§         ok. 44 %  księgozbioru stanowi literatura piękna dla dorosłych,

§         ok. 29 %  - literatura dla dzieci i młodzieży,

§         ok. 27 % - literatura popularno – naukowa.

 

Podstawowe wpływy księgozbioru to zakup nowych książek ze środków pochodzących z dwóch źródeł:

§         od organizatora,

§         oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach przyznawanej raz w roku dotacji na zakup nowości wydawniczych.

 

Czytelnicy

W 2007 roku biblioteka zarejestrowała ogółem 686 czytelników, z czego:

MGBP w Zalewie – 511

Filia w Borecznie (czynna w okresie od lipca do grudnia 2007 r.) – 88

Filia w Jerzwałdzie – 87

 

Struktura wiekowa czytelników

 

OGÓŁEM

 

do lat 15

 

 

16-19

 

20-24

 

24-44

 

45-60

 

powyżej 60

 

686

 

 

259

 

96

 

94

 

136

 

72

 

29

%

37,8 %

 

14 %

13,7 %

19,8 %

10,5 %

4,2 %

Struktura zawodowa czytelników

 

OGÓŁEM

 

robotnicy

 

rolnicy

 

umysłowi

 

studenci

 

młodzież

 

inni

 

 

nie zatr.

 

686

 

 

27

 

19

 

73

 

72

 

351

 

17

 

116

%

 

3,9 %

2,8 %

Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=1704