P R O T O K Ó Ł z posiedzenia Komisji Budżetu, Finansów, Aktywizacji Gospodarczej i Planowania , które odbyło się dnia 27 stycznia 2009 roku.

 

 P R O T O K Ó Ł

 

z posiedzenia Komisji Budżetu, Finansów, Aktywizacji Gospodarczej i Planowania , które odbyło się dnia 27 stycznia 2009 roku.

 

 

W posiedzeniu uczestniczyli:

 

- członkowie Komisji                           - wg załączonej listy obecności

 

Ponadto w posiedzeniu udział wzięli:

Bogdan Hardybała                              - Burmistrz Zalewa

Krystyna Kacprzak                             - Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zalewie

 

 

Proponowany porządek posiedzenia:

 

1.      Otwarcie i stwierdzenie quorum.

  1. Uchwalenie porządku obrad.
  2. Analiza budżetu Gminy Zalewo na 2009r. pod kątem możliwych oszczędności.
  3. Sprawy różne.
  4. Zamknięcie obrad.

 

Ad. 1

Otwarcie i stwierdzenie quorum.

 

            Posiedzenie otworzył Pan – Janusz Sokołowski - Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów, Aktywizacji Gospodarczej i Planowania. Powitał Pana Burmistrza, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Zalewie oraz radnych. Stwierdził, że w obradach uczestniczy 5 członków Komisji, jest wymagane quorum, a zatem obrady są prawomocne.

 

Ad. 2

Uchwalenie porządku obrad.

 

Przewodniczący Pan Janusz Sokołowski zapytał, czy któryś z Radnych chciałby wnieść zmiany do porządku obrad i poddał pod głosowanie proponowany porządek obrad.

„Za” przyjęciem porządku obrad głosowało 5 radnych.

                                                                                               

Na posiedzenie komisji przybyła Radna Pani Jolanta Grzywna.

 

Ad 3

Analiza budżetu Gminy Zalewo na 2009r. pod kątem możliwych oszczędności.

 

Przewodniczący Pan Janusz Sokołowski poprosił o zabrani głosu Burmistrza Zalewa Pana Bogdana Hardybałę.

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała powiedział, że najlepszą formą oszczędności jest pozyskanie środków zewnętrznych na realizację zadań, inwestycji. Wyraził nadzieję, że w tym roku uruchomione zostaną programy unijne, w których Gmina będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie projektów, pozyskać środki i realizować zaplanowane inwestycje.

 

Na posiedzenie komisji przybył Radny Pan Mirosław Czyszek.

 

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała powiedział, że budżet skonstruowany został w znacznej mierze w oparciu o środki pochodzące z zewnątrz. Przypomniał, że np. kosztorys wykonania zadania budowy chodnika na ul. Morąskiej wynosi 600.000 złotych, a Wojewódzki Zarząd Dróg oferuje wsparcie w wysokości 70.000 złotych. Łatwo policzyć, że  jest to niewielka pomoc. Poinformował, że będzie podejmował starania by Wojewódzki Zarząd Dróg w większej kwocie wsparł tą inwestycję.

Wyjaśnił, że Gmina podejmując różne działania stara się je realizować jak najbardziej oszczędnie. Niektóre, możliwe do wykonania rzeczy stara się wykonać we własnym zakresie.

Dodał, że znaleźć oszczędności w budżecie będzie ciężko, ewentualne oszczędności mogą wynikać z tego, że na pewne zadania nie uda się pozyskać środków z zewnątrz.

Pan Burmistrz powiedział, że sprawą której będzie należało się przyjrzeć są świetlice wiejskie. Uważa, że niektóre obiekty są zbędne, nie spełniają swojej funkcji, gdyż praktycznie mieszkańcy wsi z nich niekorzystają, a koszty ich utrzymania, remonty są bardzo wysokie. W szczególności ma na myśli świetlice w tych miejscowościach, w których istnieją inne budynki samorządowe, które mogą posłużyć do celów kulturalnych. Uważa, że warto zostawić świetlice tam, gdzie są grupki małych dzieci, dla których można by zorganizować zajęcia przedszkolne (punkty lub zespoły przedszkolne). Ponadto, chcąc utworzyć takie zajęcia jest szansa pozyskać środki zewnętrzne w ramach programu „Kapitał Ludzki”.  

Sprzedaż zbędnych świetlic pozwoliłoby zyskać oszczędności- odeszłyby koszty związane z utrzymaniem oraz przeprowadzaniem często bardzo drogich remontów tych obiektów. Uważa, że lepszym rozwiązaniem jest posiadanie mniejszej ilości świetlic, ale porządnych. Takich, w których coś się dzieje, niż takich, które są utrzymywane tylko dlatego, że raz w roku są przeprowadzane w nich  zebrania sołeckie.

Zauważył, że niektóre rzeczy trudno zaplanować np. recesja, która ostatnio dotyka cały świat, ma również wpływ na nasz rynek lokalny. Docierają do niego informacje, że w firmach działających na terenie Gminy również występują problemy z tym związane, przekłada się to chociażby na zmniejszenie dochodów firm i likwidowanie miejsc pracy.

Radna Pani Wanda Skolimowska powiedziała, że komisja Zdrowia, Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych miała zająć się tematem związanym z przygotowaniem Gminy Zalewo do reformy szkolnej. W związku z tym, iż nadal trwają w sejmie dyskusje na ten temat, postanowiono przełożyć go na późniejszy termin. Niemniej pochwaliła pomysł Pana Burmistrza dotyczący tworzenia punktów przedszkolnych na terenie Gminy. W sprawie likwidacji świetlic uważa, że należy się dobrze przyjrzeć sytuacji- jeżeli są perspektywy, że dana świetlica będzie funkcjonować to warto ją zostawić, jeżeli takich szans nie widać to można ją sprzedać.

Przewodniczący Pan Janusz Sokołowski zapytał, czy w budżecie przy subwencji szkolnej uwzględniano dzieci 5-letnie.

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała odpowiedział, że subwencja oświatowa nie uwzględnia dzieci 5-6 letnich, które objęte miały być reformą oświatową.

Dodał, iż nie planuje likwidacji  wszystkich świetlic wiejskich. Uważa, że pozostać powinny te obiekty, w których coś się dzieje, gdzie odbywają się spotkania młodzieży, działają koła gospodyń wiejskich. Obiekty, których stan techniczny nie wymaga ciągłego inwestowanie dużych nakładów pieniężnych.

Pan burmistrz powiedział, że o tym czy warto pozostawiać świetlicę w danej miejscowości decyduje także specyfika wsi. Na terenie Gminy są miejscowości, w których jest coraz mniej dzieci i liczyć się należy z tym, iż społeczeństwo w nich będzie się starzeć, a młodych ludzi ubywać. Tam też, za parę lat nie będzie osób chętnych do korzystania z świetlic wiejskich.

Radna Pani Wanda Skolimowska powiedziała, że dobrze byłoby, aby Przedszkole Miejskie w Zalewie, funkcjonowało przez cały rok- bez jednomiesięcznej przerwy wakacyjnej. Zdarza się, że w okresie wakacyjnym, rodzice nie mają gdzie zostawić dziecka, gdy idą do pracy.

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała odpowiedział, że popiera pomysł całorocznego funkcjonowania przedszkola. Dodał, że sam był za tym, by przedszkole funkcjonowało od godziny 5:30 do godziny 17:00, a nie od 7:00 do 15:00.

 

Przerwa.

 

Przewodniczący Pan Janusz Sokołowski stwierdził, że wysprzedawanie majątku gminy nie jest rozsądne.

Radny Pan Mirosław Czyszek zaproponował, aby zakończyć temat. Uważa, że każdy z radnych ma rozeznanie o potrzebach środowiska lokalnego. Nie we wszystkich wsiach mieszkańcy chcą by działała u nich świetlica np. wolą plac zabaw. Uważa, że oszczędności w budżecie można by pozyskać sprzedając mieszkania komunalne. Dodał, że nie przynoszą one zysków, a gmina musi je dotować. 

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała odpowiedział, że nie wszyscy chcą wykupywać mieszkania komunalne. Dodał, że Gmina odpowiada za mieszkania komunalne i musi mieć zabezpieczone środki na niezbędne remonty np. jeżeli w mieszkaniu komunalnym wydobywa się czad, dym, to natychmiast trzeba podjąć działania by usunąć niebezpieczeństwo. Koszty związane zmontowanie wkładu kominowego kształtują się w granicach 2.000- 5.000 złotych w zależności od komina.

Pan Burmistrz powtórzył, że nie wszystkie osoby zamieszkujące mieszkania komunalne są zainteresowane ich wykupem, niektórzy uważają, że wycena rzeczoznawcy jest zbyt wysoka. 

 

Ad.4

Sprawy różne.

 

Radny Pan Mirosław Czyszek powiedział, że kwota 100.000 złotych na wykonanie ogrodzenia budynku szkoły w Zalewie jest zbyt wysoka. Uważa, że wystarczyła by połowa tej kwoty. Proponuje by w ramach tych środków wykonać także odwodnienie terenu szkoły.

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała odparł, że podejmowano działania mające na celu odwodnienie terenu wokół szkoły. Istnieje możliwość sprawdzenia, czy studzienki odprowadzające wodę z terenu wokół szkoły są drożne. Dodał, że trudno oczekiwać, aby po obfitych opadach deszczu nie pojawiły się kałuże, stała woda. Niemniej sytuacja jest znacznie lepsza niż w przeszłości. W sprawie ogrodzenia odparł, że środki zabezpieczone na ten cel nie są wygórowane. Jeżeli okaże się, że po przetargu na wykonanie ogrodzenia zostaną jakieś pieniądze to zostaną one przeniesione na inne zadanie.   

Radna Pani Wanda Skolimowska dodała, że ogrodzenie szkoły jest w fatalnym stanie i należy je wykonać fachowo, porządnie.

Radna Pani Jolanta Grzywna  zapytała, czy nie można pozyskać środków zewnętrznych na potrzeby szkoły.

Przewodniczący Pan Janusz Sokołowski stwierdził, rolą dyrektora jest sięganie po środki zewnętrzne.

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała dodał, że dyrektorzy powinni wykazywać się inicjatywą i poszukiwać środków zewnętrznych dla swoich placówek.

Radna Pani Jolanta Grzywna zapytała, czy firma zatrudniona do przygotowywania projektów podsuwa pomysły dotyczące możliwości pozyskania środków.

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała powiedział, że firma opracowuje wnioski. Obecnie firma przygotowuje studium wykonalności drogi do Matyt.

Radny Pan Mirosław Czyszek powiedział, że spróbuje sprawdzić drożność melioracji wokół szkoły, gdyż faktycznie może się okazać, że wystarczy wymienić pojedynczy dren, przepłukać dreny, i nie trzeba tam wkładać dużych środków finansowych.

Radna Pani Wanda Skolimowska powiedziała, że mimo wielu pomysłów na  zagospodarowanie wieży i garaży przyległych do budynku szkoły w Zalewie, inicjatywa w tej sprawie  powinna wyjść od strony dyrekcji szkoły.  

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała powiedział, że jest wiele spraw, którymi dobrze byłoby się zająć. Trzeba się jednak zastanowić nad tym, co jest najpilniejsze. Uważa, że sprawą, którą należy się zająć w najbliższym czasie jest przystąpienie do podjęcia działań zmierzających do pobudowania nowego domu pogrzebowego, przygotowanie dokumentacji pod nowy cmentarz w Zalewie. 

Radny Pan Mirosław Czyszek zapytał, czy jest możliwość odłożenia na kolejny rok zakupu samochodu dla jednostki OSP.

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała odpowiedział, że zakup samochodu strażackiego planowany jest w znacznym stopniu w oparciu o środki zewnętrzne- w ramach programu unijnego można pozyskać środki  na zakup nowego samochodu strażackiego lub też pozyskać środki na zakup używanego samochodu strażackiego przy wsparciu środków m.in. z NFOŚ.

Radny Pan Krzysztof Truszkowski zapytał, jak wygląda sprawa opłat za wodę i ścieki.

Burmistrz Zalewa Pan Bogdan Hardybała powiedział, że Kierownik ZGK przygotował kalkulację kosztów poboru wody i odprowadzenia ścieków, przy uwzględnieniu wszystkich kosztów związanych z  tymi zadaniami.

 

Ad 5.

Zamknięcie obrad.

 

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Komisji Przewodniczący Pan Janusz Sokołowski dokonał zamknięcia posiedzenia. Podziękował wszystkim za przybycie.

 

 

Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

 

     Protokołowała                                                                     Przewodniczący Komisji

 

/-/ Ewa Warcaba                                                                          /-/ Janusz Sokołowski

 

                                                                                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 





Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=1818