Uchwała Nr XXVI/301/04 Rady Miejskiej w Zalewie z dnia 28 grudnia 2004 roku w sprawie : przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla Miasta i Gminy Zalewo na rok 2005.

 

Uchwała Nr XXVI/301/04

Rady Miejskiej w Zalewie

z dnia  28  grudnia 2004 roku

 

 

 

w sprawie : przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów

    Alkoholowych dla Miasta i Gminy Zalewo na rok 2005.

 

 

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Jednolity tekst: Dz. U. z 2001r. Nr 142,  poz. 1591 z późniejszymi zmianami ) w związku z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Jednolity tekst: Dz. U. z  2002 r. Nr 147, poz. 1231 z późniejszymi zmianami ) Rada Miejska w Zalewie uchwala, co następuje:

 

 

§ 1.

 

W celu ustalenia ogólnych wytycznych ruchu na rzecz trzeźwości uchwala się i przyjmuje do praktycznego stosowania przez podmioty wspólnoty samorządowej Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w mieście i gminie Zalewo na rok 2005, o treści stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2.

 

 

Traci moc uchwała Rady Miejskiej w Zalewie Nr XIV/187/03 z dnia 29 grudnia 2003 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2004 rok.

§ 3.

 

 

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Zalewa.

 

 

§ 4.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, przy czym podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie Gminy Zalewo.

 

 

GMINNY

 

PROGRAM

 

PROFILAKTYKI

 

I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

 

ALKOHOLOWYCH

 

DLA MIASTA I GMINY ZALEWO

 

NA  2005  ROK

 

 

 

 

 

Zalewo, grudzień 2004 r.

 

 

ROZDZIAŁ I

 

  1. Postanowienia ogólne:

 

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Jednolity tekst: Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231 z późniejszymi zmianami ) art. 4¹ pkt. 1 stanowi, że:

 

“Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem

problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gminy”.

 

 

Realizacja tych zadań prowadzona jest w postaci Gminnego Programu Profilaktyki                            i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, uchwalanego corocznie przez Radę Miejską (art. 4¹ pkt 2 ).

Przedstawiony poniżej Gminny Program zawiera propozycję działań administracji samorządowej Miasta i Gminy Zalewo na rok 2005. Program w swej konstrukcji jest tożsamy z założeniami Narodowego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przyjętego przez Rząd RP na lata 2000-2005. Jest również kontynuacją zadań i kierunków ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W znacznej mierze uzupełniony jest o doświadczenia zdobyte w latach ostatnich. Wskazują one, że należy kontynuować podjęte wcześniej działania, jednocześnie zwracając większą uwagę na:

 

1.      Konsekwentne egzekwowanie prawa dotyczącego alkoholu na poziomie lokalnym.

2.      Uwzględnienie problematyki przemocy w rodzinie związanej

z nadużywaniem alkoholu.

3.      Zmianę zachowań i postaw mieszkańców i instytucji w sytuacjach związanych z alkoholem.

4.      Wdrażanie nowoczesnych form profilaktyki kierowanej w szczególności do dzieci i młodzieży.

5.      Zwiększenie skuteczności i dostępności terapii w zakresie nowoczesnych strategii i metod rozwiązywania problemów alkoholowych.

 

 

2.      Realizatorzy gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych:

 

 

1.      Program realizowany jest przez powołanego w trybie ustawowym Pełnomocnika Burmistrza, zatrudnionego w jednostce jaką jest Urząd Miejski w Zalewie.

2.      Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, powołaną Zarządzeniem Burmistrza

3.      Inne podmioty, którym zlecane są zadania gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

 

 

 

4.     Źródła finansowania:

 

 

1. Art. 11¹ ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wskazuje na źródło środków finansowania Programu, które to powinny być przekazane do działu 851 – Ochrona Zdrowia - rozdziału 85154. W przypadku braku środków finansowych pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń, na realizację Programu, Gminna Komisja ds. RPA może zwrócić się o dofinansowanie zadań programowych do Burmistrza Zalewa.

 

Metody realizacji:

- ustanowienie wyłącznym dysponentem środków finansowych działu 85154 Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zalewie.

 

2. Wydatkowanie środków finansowych odbywać się będzie zgodnie z harmonogramem wydatków przedstawionym w formie tabelarycznej, stanowiącego załącznik do niniejszego programu.

 

 

Rozdział II

 

 

1.     Stan problemów alkoholowych:

 

 

Szkody wynikające z nadużywania alkoholu występują w bardzo różnych obszarach polskiej rzeczywistości. Nie można ich uniknąć, ale można zmniejszyć ich rozmiary i dotkliwość.

 

Miasto i Gmina Zalewo liczy – 7.566 mieszkańców, w tym 5.600 osób to dorosła populacja. Przyjmując standardy europejskie możemy założyć, że na terenie naszego miasta i gminy jest 840 osób nadużywających alkohol ( około 15 % dorosłej populacji). 168 osób to ludzie uzależnieni od alkoholu ( około 3 % dorosłej populacji). Osoby współuzależnione, członkowie rodzin stanowią około 5 % dorosłej populacji mieszkańców miasta i gminy Zalewo, tj. około 280 osób. Rodzinom, w których nadużywa się alkoholu lub w których żyje osoba uzależniona często towarzyszy przemoc. Bardzo niepokojącym zjawiskiem ( wskazującym tendencję wzrostową ) jest używanie i nadużywanie alkoholu przez dzieci i młodzież. Wiek pierwszego kontaktu z alkoholem obniża się i obecnie dotyczy 12-13-latków. Około 30 % dzieci i młodzieży naszego miasta i gminy było świadkiem bardzo przykrej sytuacji rodzinnej wywołanej przez alkohol, o której trudno jej będzie zapomnieć.

 

a ) dane z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zalewie:

 

Pracownikom socjalnym nie jest obcy problem nadużywania alkoholu i przemocy w rodzinie. Wśród danych za rok 2004 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej posiada następujące dane:

·        2.073 osób objętych jest pomocą z MOPS,

·        82 osoby ( z w/w 2.070 ) to osoby nadużywające alkoholu,

·        pracownikom Ośrodka znanych jest 58 rodzin, w których nadużywa się alkoholu

* z tych rodzinach  39 – to pijący ojciec,

      * pijąca matka – 5

·        * oboje rodzica piją - 14

·        w rodzinach z problemem alkoholu wychowuje się 175 dzieci,

 

·        na terenie naszej gminy jest 26 osób pijących a nie posiadających zobowiązań rodzinnych,

·        liczba osób, wobec których stosowane są formy przemocy – 11 osoby.

·        Liczba dzieci, wobec których stosowano przemoc – 4 osoby.

 

W stosunku do roku ubiegłego znacznie zmalała o 17-cioro  liczba dzieci wychowujących się w rodzinach, w których istnieje problem alkoholizmu.  Taki stan rzeczy może mieć związek z prawidłowością  podejmowanych działań MOPS oraz działań realizowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, głównie z funkcjonowaniem Punktu Konsultacyjno – Terapeutycznego w Zalewie, świadczącego pomoc uzależnionym i ich rodzinom.

 

b) dane z Posterunku Policji w Zalewie:

 

W licznych badaniach prowadzonych w krajach i na świecie wskazano, że następstwem nadużywania alkoholu są zjawiska wysoce kryminogenne. Takie przestępstwa jak kradzież z włamaniem, znęcanie się nad rodziną, stosowanie przemocy, udział w bójce lub pobicia itp. w ponad 50 % wszystkich zgłoszeń dotyczą nietrzeźwych sprawców.

 

Posterunek Policji w Zalewie odnotował n/w przypadki wykroczeń spowodowanych po spożyciu alkoholu w roku 2004:

 

1.      Ilość wniosków o ukaranie związanych z zagadnieniem alkoholu:

·        zakłócenie porządku publicznego pod wpływem alkoholu – 12 przypadek

·        jazda pod wpływem alkoholu: - 3 przypadki wykroczeń – od 0,2 ‰ do 0,5 ‰

·        47 przypadków przestępstw –  powyżej 0,5 ‰

·        spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

                       3 wnioski do sądu

        18  mandatów karnych

 

W stosunku do roku ubiegłego znacznie wzrosła liczna  zakłóceń porządku publicznego pod wpływem alkoholu - z 1 przypadku w roku 2003 do 12 przypadków w roku 2004. 

Ponadto o 19 przypadków zwiększyła się liczba wniosków skierowanych przez Posterunek Policji w Zalewie o ukaranie a  związanych z jadą pod wpływem alkoholu ( przestępstw – powyżej 0,5‰ ).

Znaczący jest fakt niezmiennego w stosunku do roku ubiegłego - stanu spożywania alkoholu w miejscu publicznym do tego zabronionym. Oznaczać może to m.in. prawidłową akcje monitoringu nieprawidłowych zachowań przez patrole Policji.

 

2.      Ilość przeprowadzonych interwencji rodzinnych pod wpływem alkoholu:

 

·        W rodzinie – 115

·        w miejscu publicznym - 36

·          ilość założonych Niebieskich Kart ( przemoc w rodzinie ) – 15

 

Zauważa się ogromny przyrost -w stosunku do roku ubiegłego- zachowań  patologicznych w rodzinie, a mających związek z zakłóceniem spokoju rodzinnego. Policji uczestniczyła w roku 2004 w 115 interwencjach rodzinnych. Oznacza to, że liczba tych interwencji wzrosła o 57 ( z 58 do 115). Pocieszającym jest jednak fakt wzrostu świadomości rodzin w zakresie konieczności korzystania z pomocy prawnej. Niebieskich Kart założono o 5 więcej w stosunku do roku ubiegłego.

 

3.      Zatrzymano osób do wytrzeźwienia – 53,  z tego:

·        Osadzonych w PDOZ KPP Iława – 16

·        Odwiezionych do miejsca zamieszkania – 37

 

4.      Ilość nieletnich pod wpływem alkoholu – 3

5.      Ilość zatrzymanych praw jazdy za jazdę w stanie nietrzeźwym  - 11

 

 





Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=527