Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXVI / 301/04

 

 

 

c) dane dotyczące ilości punktów sprzedaży:

 

 

Uchwałą Rady Miejskiej ustalono dla terenu Gminy Zalewo liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu ( z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem, jak i w miejscu sprzedaży w ilości:

·        38 punktów sprzedaży alkoholu przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży,

·        7 punktów sprzedaży przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży.

 

Liczba otrzymanych zezwoleń w punktach detalicznych – 82, z tego:

-    38 zezwoleń na handel piwem,

-    33 zezwolenia na handel winem,

-       11 zezwoleń na handel alkoholem o zawartości powyżej 18%

 

Liczba otrzymanych zezwoleń w punktach gastronomicznych - 12, z tego:

  - 7 zezwoleń na handel piwem,

         -  2 zezwolenia na handel winem,

         -  3 zezwolenia na handel wódką,

 

Ogółem liczba punktów sprzedaży – 45 , z tego:

 

·        7 punktów gastronomicznych,

·        38 punktów detalicznych.

 

 

Liczba mieszkańców przypadając na 1 punkt sprzedaży napojów alkoholowych każdego rodzaju w 2004 roku wynosiła 168 mieszkańców ( 7566 mieszkańców : 45 - ilość punktów sprzedaży napojów alkoholowych ogółem). W roku ubiegłym na 1 punkt sprzedaży przypadało 158, co oznacza spadek liczby przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych.

 

d) Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:

 

Komisja jako jeden z dwóch podmiotów ( oprócz prokuratury) ma ustawowe prawo kierowania wniosków do sądu o objęcie osób uzależnionych leczeniem odwykowym. Zgłoszenia do komisji wpływają od rodzin osób nadużywających alkoholu, Policji, Przychodni Zdrowia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Szkół.

 

W 2004 roku ogółem odbyło się 14 posiedzeń komisji. Do Sądu Rejonowego w Iławie złożono 11 wniosków o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego.

Rozpatrywanie w/w wniosków odbywa się w zmiennym składzie, co najmniej 3 osobowym- spośród  n/w osób:

- lekarz,

- pracownik socjalny,

      - policjant,

      - przewodniczący komisji,

-  sekretarz komisji.

 

Przewodniczącym komisji jest osoba wskazana przez Burmistrza w formie Zarządzenia, a jej pracami koordynuje inspektor ds. przeciwdziałania alkoholizmowi w Urzędzie Miejskim w Zalewie.

Komisja jest ciałem ekspertów w dziecinie działań w sferze profilaktyki, gdyż są to osoby przeszkolone w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Komisja prowadzi porady, konsultacje i pomoc merytoryczną z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych, oraz pomoc prawną w sprawach przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Jest głównym realizatorem wielu zadań określonych w art. 41 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Komisja dysponuje funduszami budżetu przeciwdziałania alkoholizmowi, zgodnie z art. 182 w/w ustawy – przeznaczając budżet jedynie na realizację zadań gminnego programu z myślą o celowym i rzetelnym ich gospodarowaniu. Ponadto komisja podejmuje decyzje o realizacji zadań według napływających ofert kierując się obowiązującymi w tym względzie rekomendacjami wydanymi przez PARPA w sprawie finansowania programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Od roku 1998 prowadzi punkt biblioteczny.

 

e) Wynagrodzenie członków komisji:

 

1.                  Przewodniczącemu i członkom komisji przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie za   

           udział w pracach komisji,

2.                  Wynagrodzenie przysługuje za udział w następujących czynnościach:

 

a)      za udział w posiedzeniach komisji – 10% minimalnego wynagrodzenia,

b)      z racji wyjazdu na obszarze gminy Przewodniczącemu lub członkom komisji w związku z kontrolą przestrzegania zasad obrotu ( sprzedaży ) napojów alkoholowych – 10% minimalnego wynagrodzenia lub za udział w innych czynnościach pozostających w zakresie zadań komisji.

 

3.                  Wynagrodzenie o którym mowa w pkt 2) przysługuje członkom Komisji tylko wówczas, gdy potwierdzą oni swój udział w danej czynności składając własnoręczny podpis na stosownym dokumencie ( np. liście obecności czy pod protokołem z czynności w której brał swój udział.

 

  

 2.   Stan zasobów w zakresie rozwiązywania problemów

 

      alkoholowych

 

a)       lecznictwo odwykowe:

 

Na terenie Miasta i Gminy Zalewo nie funkcjonuje poradnia odwykowa natomiast w pobliskiej odległości od naszej gminy znajduje się m.in.

- Poradnia Odwykowa w Morągu ,

- Poradnia Odwykowa w Iławie,

- Oddział Odwykowy przy Szpitalu w Iławie.

 

b) Inne formy pomocy:

 

W roku 1999r. rozpoczął działalność Punkt Konsultacyjno - Terapeutyczny w Zalewie, który swoją siedzibę ma w lokalu w Poradni Lekarza Rodzinnego. Czynny jest dwa razy w tygodniu tj. w środy w godz. 14.30 – 18.30 oraz w czwartki w godz. 15.30 – 18.30. Punkt ten świadczy usługi w zakresie terapii odwykowej dla osób uzależnionych oraz pomocy psychologicznej dla członków ich rodzin przemocy w rodzinie, wychowania “trudnego dziecka”. Terapia odbywa się w systemie ambulatoryjnym.

Uczestnikami Punktu są:

·        osoby uzależnione,

·        współuzależnione,

·        DDA ( Dorosłe Dzieci Alkoholików )

·        ofiary i sprawcy przemocy.

Współpraca z komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych polega na kierowaniu osób na terapię systemem łączącym wszystkie instytucje tj. MOPS, Policję, Szkoły, Służbę Zdrowia.

 

Punkt Konsultacyjno Terapeutyczny finansowany jest w całości ze środków finansowych przeznaczonych na Profilaktykę i Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych.

 

3. Realizacja profesjonalnych programów profilaktycznych

 

W trakcie trwania roku szkolnego Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - w szkołach podstawowych, gimnazjum oraz w szkole średniej - realizuje programy profilaktyczne, mające przesłanki nie tylko profilaktyczne ale i edukacyjno - kształcące.

 

 

ROZDZIAŁ III

 

Mapa problemów alkoholowych Miasta i Gminy Zalewo

 

W najbliższych latach w dalszym ciągu należy realizować nowoczesne programy profilaktyczne. Mocną stroną jest istnienie profesjonalnie realizowanej profilaktyki alkoholowej, głównie w szkołach na terenie miasta i gminy Zalewo.

Atutem dla mieszkańców Zalewa oraz gminy jest funkcjonowanie Punktu Konsultacyjno- Terapeutycznego z siedzibą w Poradni Lekarza Rodzinnego w Zalewie.

Do deficytów należy brak specjalistów w zakresie pomocy ofiarom przemocy, dlatego w najbliższym czasie należy zadbać o pozyskanie osób z terenu gminy chętnych do zdobycia kwalifikacji w zakresie pomocy ofiarom oraz sprawcom przemocy ( np. w Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie lub Studium Terapii Uzależnień ).

Jeżeli chodzi o regulacje administracyjno-prawne, to sensownym staje się przyjęcie kilku standardów wypróbowanych w zachodnich demokracjach lokalnych :

·        pozostawienie w ręku władz gminy narzędzia w postaci sztywnego limitu ilości miejsc sprzedaży alkoholu,

- eliminowanie procedury sprzedaży alkoholu nieletnim,

·        jasne i precyzyjne określenie warunków kontroli prawidłowości korzystania z zezwoleń,

 

 

ROZDZIAŁ IV

 

 

Cele programu:

 

1. Zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych.

2. Zmniejszenie rozmiarów tych problemów, które aktualnie występują.

3. Zwiększenie zasobów niezbędnych do radzenia sobie z już istniejącymi problemami.

 

Warunkami koniecznymi do osiągnięcia tych celów są:

 

a) ograniczenie i zmiana struktury spożycia napojów alkoholowych,

b)      zmiana postaw obywateli i instytucji w sytuacjach związanych z alkoholem,

c)      c) zwiększenie skuteczności i dostępności terapii w zakresie nowoczesnych strategii metod rozwiązywania problemów alkoholowych,

d)      d) budowanie skutecznych form kontroli prawnej i społecznej nad szkodliwymi formami postępowania osób nadużywających alkohol ( w szczególności przeciwdziałania przemocy w rodzinie ).

 

 

 

ROZDZIAŁ V

 

 

Zadania gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

 

Zadanie 1

Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu

 

1.   Punkt Konsultacyjno-Terapeutyczny.

 

a) Realizacja programów after care - tzn. po podstawowym programie terapii, nie będących świadczeniami zdrowotnymi, poprzez:

·        programy DDA – dorosłe dzieci alkoholików,

·        prowadzenie treningów umiejętności służących dalszemu zdrowieniu i rehabilitacji społecznej i rodzinnej.

b) Realizacja zadań pomocy ofiarom przemocy domowej poprzez:

·        prowadzenie pomocy indywidualnej z zakresu psychologii i pomocy prawnej,

·        współpracę z podmiotami tworzącymi system pomocy ofiarom przemocy domowej,

·        realizacja programów rehabilitacyjnych dla sprawców przemocy.

c) Prowadzenie programów profilaktyczno – edukacyjnych dla osób mających problemy w związku z używaniem substancji psychoaktywnych ( problemy wychowawcze, rodzinne, szkolne itp. ), a nie będących ludźmi uzależnionymi ( chorymi ).

d) Realizacja zadań pomocy ludziom uzależnionym po przebytym podstawowym programie terapii,

e) Realizacja programów pomocy dla młodzieży używającej napojów alkoholowych w połączeniu z innymi środkami psychoaktywnymi.

 

 

2. Szkolenia specjalistyczne dla osób fizycznych i prawnych pomagających osobom z problemem alkoholowym oraz ich rodzinom.

 

 

Kierowanie osób realizujących zadania gminnego programu na szkolenia, dofinansowanie tych szkoleń, szkolenia dla członków Komisji ds. RPA,

Udział komisji w w/w zadaniu winien polegać na zawieraniu kontraktów z typowanymi osobami w myśl zasady: komisja dofinansuje udział w szkoleniu, osoba szkoląca się zaproponuje swój wkład w realizację któregoś z zadań Gminnego Alkoholowych. Szczegóły doboru, kwalifikacji oraz zasady dofinansowania określi Komisja ds. RPA.

 





Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=528