Załącznik do Uchwały Nr XXXVII/399/05

 

ROZDZIAŁ III

Dodatek funkcyjny

 

§ 5.

1.      Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie placówki, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w poniższej tabeli:

 

Lp.

Stanowisko

Procent miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela

1.

PRZEDSZKOLA

1.      Dyrektor przedszkola czynnego ponad 5 godzin dziennie

a)      do 4 oddziałów

b)      powyżej 4 oddziałów

 

 

 

5% 

15%

 

 

 

 

-

-

 

 

 

35%

45%

2.

SZKOŁY WSZYSTKICH TYPÓW

1.      Dyrektor szkoły liczącej:

a)      do 8 oddziałów

b)      od 9 do 16 oddziałów

c)      od 17 oddziałów i więcej

2.      Wicedyrektor

3.      Kierownik świetlicy

 

 

15% 

25% 

35% 

15% 

5% 

 

 

-

-

-

-

-

 

 

45%

55%

65%

45%

25%

 

 

2.      Dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielowi z tytułu:

1)      sprawowania funkcji opiekuna stażu – 5% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym,

2)      powierzenia wychowawstwa klasy lub oddziału przedszkolnego – 2% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego, posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

3.      Dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielom, którym powierzono obowiązki kierownicze w zastępstwie. Prawo do dodatku powstaje od 1 dnia miesiąca po upływie jednomiesięcznego okresu pełnienia obowiązków i wygasa z 1 dniem miesiąca następującego po zaprzestaniu pełnienia tych obowiązków.

4.      Wysokość dodatku funkcyjnego w granicach określonych tabelą ustala dla dyrektorów placówek Burmistrz Zalewa, a dla wicedyrektorów oraz nauczycieli uprawnionych dyrektor placówki.

5.      Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego bierze się pod uwagę liczbę dzieci, oddziałów, liczbę pracowników, liczbę kadry kierowniczej, warunki organizacyjne placówki, zmianowość, stan techniczny, liczbę budynków, wyniki pracy szkoły itd.

6.      W razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych nauczycielowi przysługują wszystkie.

7.      Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, a jeżeli powierzenie nastąpiło od 1 dnia miesiąca, to od tego dnia.

8.      Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie:

1)      nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2)      urlopu dla poratowania zdrowia,

3)      zaprzestania pełnienia obowiązków z innych powodów.

9.      Dodatek funkcyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

 

 

ROZDZIAŁ IV

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

oraz za godziny doraźnych zastępstw

 

 

§ 6.

1.      W szczególnych przypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania w szkołach, nauczyciel może być zobowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych, zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nie przekraczającym ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie godzin ponadwymiarowych dyrektorom wymaga zgody Burmistrza Zalewa. 

2.      Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godziną zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć.

3.      Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkami za warunki pracy) przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć realizowanych przez nauczyciela.

4.      Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o której mowa w ust. 3., uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

5.      Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, tj. opieki nad zdrowym dzieckiem oraz urlopu okolicznościowego określonego w Kodeksie Pracy. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z takich przyczyn jak:

1)      zawieszenie zajęć z powodu epidemii lub mrozów,

2)      wyjazdu dzieci na wycieczki lub imprezy,

3)      choroby ucznia nauczanego indywidualnie, trwające nie dłużej niż 7 dni,

4)      rekolekcji,

5)      udziału nauczyciela w konferencji metodycznej,

6)      Dnia Edukacji Narodowej

       traktuje się jako godziny faktycznie odbyte.

6.      Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia odbywają się lub kończą w środku tygodnia – za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy wymiar zajęć określony w Karcie Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru lub 1/4 (gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które nie przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu , nie może być jednak większa  niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

7.      Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatków za warunki pracy.

8.      Dyrektorowi szkoły nie przysługuje prawo  do wynagrodzenia z tytułu zrealizowanych godzin zastępstw doraźnych.

9.      Wynagrodzenie za godziny zastępstw doraźnych przysługuje w wysokości jak za godziny ponadwymiarowe.

10.  Przydzielenie godzin doraźnych zastępstw powinno zapewnić realizację programu nauczania.

11.  Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa wypłaca się z dołu.

 

 

 

ROZDZIAŁ V

Dodatki za warunki pracy

 

§ 7.

1.      Nauczycielom pracującym w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy na zasadach określonych w art. 34 Karty Nauczyciela oraz w § 8 i 9 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 22 poz. 181)

2.      Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1. ustala:

a) w stosunku do dyrektora szkoły - Burmistrz,

b) w stosunku do nauczyciela - dyrektor szkoły

biorąc pod uwagę stopień trudności, uciążliwości dla zdrowia realizowanych zajęć lub wykonywanych prac.

3.      Dodatek, o którym mowa w ust. 1. przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany.

4.      Dodatek wypłaca się w odpowiedniej proporcjonalnej części, jeżeli nauczyciel realizuje w trudnych lub uciążliwych dla zdrowia warunkach tylko część obowiązującego wymiaru lub jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć.

5.      Dodatek wypłacany jest z dołu, w terminie wypłaty wynagrodzenia..

6.      Dodatek przyznawany jest na piśmie.

7.      Indywidualne nauczanie dyrektor szkoły organizuje w sposób zapewniający realizację wskazań wynikających z potrzeb edukacyjnych oraz zaleconych form pomocy psychologiczno - pedagogicznej, określonych w orzeczeniu o potrzebie indywidualnego nauczania.

8.      Indywidualne nauczanie prowadzone jest przez jednego lub kilku nauczycieli szkoły, którym dyrektor szkoły powierza prowadzenie zajęć indywidualnego nauczania, w miejscu i czasie określonym przez dyrektora szkoły.

9.      Nauczyciel prowadzący zajęcia z dziećmi i młodzieżą z orzeczeniem do kształcenia specjalnego i potrzebie zajęć rewalidacyjno - wychowawczych indywidualnych (wydanych na podstawie art. 71 b. ust. 3. ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty) otrzymuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej, obliczanej jak za godziny ponadwymiarowe, za każdą faktycznie przepracowaną godzinę w ramach realizowanego nauczania.

10.  Nauczyciele prowadzący zajęcia z dziećmi i młodzieżą z orzeczeniem o potrzebie indywidualnego nauczania (wydanych na podstawie art. 71 b. ust. 3. ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty) otrzymuje dodatek w wysokości 15 % stawki godzinowej, obliczanej jak za godziny ponadwymiarowe, za każą faktycznie przepracowaną godzinę w ramach realizowanego programu nauczania.

 

 

 

ROZDZIAŁ VI

Nagrody ze specjalnego funduszu nagród

 

§ 8.

 

1.      Tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli, który stanowi 1% planowanego rocznego funduszu ich wynagrodzeń osobowych.

2.      Ustala się następujący podział specjalnego funduszu nagród:

1)      50% tego funduszu na nagrody Burmistrza,

2)      50% tego funduszu na nagrody dyrektorów szkół.

 

§ 9.

 

Nagrody przyznawane są w terminie do dnia 14 października każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nagroda może być przyznana w innym terminie.

 

§ 10.

 

Nagrody mogą być przyznawane nauczycielom po przepracowaniu w szkole co najmniej 1 roku.

 

§ 11.

 

Burmistrz Zalewa przyznaje i ustala corocznie wysokość nagrody do 1,5- krotności wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego.

 

§ 12.

 

Nagrody dyrektorom publicznych placówek oświatowych samodzielnie przyznaje Burmistrz Zalewa, biorąc pod uwagę:

1.      sposób kierowania bieżącą działalnością dydaktyczno – wychowawczą placówki;

2.      jakość dokumentów programowo – organizacyjnych placówki;

3.      realizację zadań wynikających z nadzoru pedagogicznego;

4.      udzielanie nauczycielom merytorycznej pomocy i inspirowanie ich do pracy twórczej i innowacyjnej;

5.      motywowanie nauczycieli do podnoszenia kwalifikacji;

6.      prawidłowe wykorzystywanie środków budżetowych;

7.      umiejętność pozyskiwania środków pozabudżetowych;

8.      dbałość o mienie szkoły, stan sanitarny i ochronę p. poż.;

9.      umiejętność współpracy w zespole;

10.  udział w zajęciach pozalekcyjnych na rzecz szkoły i środowiska;

11.  udział szkoły w olimpiadach, pozaszkolnych imprezach kulturalnych i sportowych.





Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=752