DECYZJA o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia

 

 

 

                                                                                                 Zalewo, dnia 30.08.2006

                                                                                                                            

                                                       

Znak sprawy – 7624/ 6 /06

 

DECYZJA


o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia


   Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1, art. 46a ust. 7 pkt 4 oraz art. 56 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r., Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62. poz.627 z późniejszymi zmianami), a także art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2006r. złożonego przez Urząd Miejski , ul. Częstochowska ,14 – 230 Zalewo


          określam

 następujące środowiskowe uwarunkowania zgody na realizacje przedsięwzięcia pn. budowie sieci kanalizacji sanitarnej od ul. Tartacznej do przepompowni „P3” w Zalewie.

1.Nazwa, rodzaj i miejsce przedsięwzięcia.
Przedsięwzięcie pn. budowie sieci kanalizacji sanitarnej od ul. Tartacznej do przepompowni „P3” w Zalewie. Cała inwestycja jest zlokalizowana na terenie miasta Zalewo na działkach Nr 118/6, 128, 196/18, 195/6, 196/9, 194/2, 196/4 przy ul. Tartacznej.

2. Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich.

2.1Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji.
Planowane przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie Miasta Zalewo. Inwestycja nie będzie realizowana w obszarach cennych zbiorowisk roślinnych, siedlisk ptaków i zwierząt. Inwestycja realizowana będzie na terenie istniejącej zabudowy. W fazie realizacji przedsięwzięcia należy podjąć działania zmierzające do zminimalizowania negatywnych oddziaływań na środowisko w zakresie klimatu aktualnego zanieczyszczenia wód powierzchniowych i gruntowych oraz czystości powietrza.

 2.2 Warunki wykorzystania terenu w fazie eksploatacji.
Warunki w fazie eksploatacji nie zostaną zmienione w odniesieniu do stanu sprzed realizacji inwestycji. Jedynie trwałe zajęcie terenu i zmiana jego zagospodarowania dotyczyć będzie realizacji  planowanej inwestycji. W wyniku realizacji powyższego zadania podłączone zostaną do sieci kanalizacyjnej pobliskie budynki mieszkalne oraz zakład Drobiarski „Lech Drób”.

 

 

3. Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w projekcie budowlanym:
- budowa sieci kanalizacji sanitarnej przy ul. Tartacznej do przepompowni „P3”  nie zmienia uwarunkowań ochrony środowiska i nie zmienia parametrów podstawowych przepompowni.

- wykopy należy prowadzić w taki sposób aby warstwa urodzajna gleby była zdejmowana oddzielnie i odkładana do wykorzystania przy rekultywacji po zakończeniu robót.

- powstające odpady w trakcie realizacji inwestycji należy wywieźć na najbliższe składowisko odpadów.

- teren budowy i teren przyległy należy przywrócić do stanu pierwotnego.

 
4. Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych, w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii:

Planowane przedsięwzięcie w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej, nie należy do inwestycji stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii określonych w tytule IV ustawy z 27 kwietnia 2001r., prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62. poz.627 z późniejszymi zmianami).

Stosowany sprzęt w trakcie realizacji inwestycji posiada atesty a krótkotrwałe zwiększenie hałasu będzie w granicach normy.

5. Wymogi w zakresie transgenicznego oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedsięwzięć, dla których przeprowadzono postępowanie dotyczące transgenicznego oddziaływania na środowisko:

W toku postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko nie stwierdzono transgenicznego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

6. Stwierdzenie konieczności utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

Planowana inwestycja nie należy do przedsięwzięć w art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Z 2001 roku Nr 62 poz. 627, z późniejszymi zmianami), wymagających utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania.

 

                                                       

UZASADNIENIE


           Postępowanie administracyjne prowadzone było w sprawie wydania decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej od ulicy Tartacznej do przepompowni „P3” w Zalewie.

 

Postępowanie administracyjne  zostało wszczęte w dniu 11 lipca 2006roku.

Zgodnie z art.46 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62. poz. 627 z późniejszymi zmianami), realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko (określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięcia mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko- Dz. U. z  2004 roku Nr 257 poz. 2573, z późniejszymi zmianami) jest dopuszczalna wyłącznie po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizacje przedsięwzięcia.
        W toku postępowania stwierdzono, że wnioskowana inwestycja jest przedsięwzięciem wymienionym w § 3 pkt. 65 i 72 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. z 2004 Nr 257 poz. 2573, z późniejszymi zmianami).


          Zgodnie z art. 51 ust 3 ustawy Prawo ochrony środowiska organ prowadzący postępowanie wystąpił do Starosty Powiatu Iławskiego oraz do Powiatowego Państwowego  Inspektora Sanitarnego o wyrażenie stanowiska (opinii) w przedmiocie potrzeby sporządzenia raportu i jego zakresu.

W trakcie postępowania organy te wydały postanowienia:

 

1. Starosta Iławski- postanowienie z dnia 07.08.2006 r. Nr OŚR 7633/58/2006 w którym stwierdził brak konieczności sporządzenia raportu;

2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny- postanowienie z dnia 13.07.2006  ZNS 4313-/R-42/06, w którym stwierdził brak konieczności sporządzenia raportu.

 

        Na podstawie art. 51 ust 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r., Prawo ochrony środowiska Dz. U. Nr 62. poz.627 z późniejszymi zmianami) w zw. z art. 123 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), oraz  na podstawie art. 51 ust 8 pkt 2 ustaw Prawo ochrony środowiska z związku z § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r., w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz. U. Nr. 257, poz. 2573 ze zm.)  organ odstąpił od nałożenia obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu  na środowisko przedsięwzięcia.

        Następnie zwrócono się do Starosty Iławskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (pismo: GTR 7624/6/06), o wydanie uzgodnień niezbędnych dla wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na zgodę realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.

Starosta Iławski  postanowieniem  z dnia 28 .08. 2006 roku oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny  postanowieniem z dnia 21. 08.2006 roku uzgodnili swoje uwarunkowania rozpatrywanego przedsięwzięcia.

Treść uzgodnień została uwzględniona w pkt. 3 sentencji decyzji. 

 

W postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko wzięto pod uwagę następujące dowody:
- informację o oddziaływaniu planowanego przedsięwzięcia na środowisko,  sporządzoną zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 49 ust. 3 Prawo ochrony środowiska 27 kwietnia 2001 roku,
- Program Ochrony Środowiska i Plan Gospodarki Odpadami Gminy Miejskiej Zalewo.

-stanowiska organów uzgadniających.

 

Przy dokonaniu szczegółowej analizy organ badał, czy posiada wystarczające informacje dostarczone zgodnie z wymogami art. 49 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska i stwierdził iż:
- skala i rozmieszczenie przedsięwzięcia nie powoduje negatywnego oddziaływania na środowisko.
- na przewidywanym do zajęcia  terenie  nie występują dobra mineralne, siedliska zwierząt, pomniki przyrody podlegające ochronie, jak również złoża surowców.


Realizacja inwestycji, z racji jej charakteru , nie pociąga za sobą zagrożeń, tym bardziej znaczących oddziaływań. Dotyczy to oddziaływania bezpośredniego, długoterminowego, wtórnego i kumulującego. Bezpośrednie i krótkie oddziaływania może mieć miejsce jedynie w fazie budowy. Oddziaływanie to nie wpłynie na pogorszenie stany środowiska przyrodniczego. Realizacja przewidzianej inwestycji wpłynie dodatkowo na ochronę środowiska.

W tym stanie rzeczy należało orzec, jak na wstępie.


W oparciu o art. 56 ust. 9 ustawy Prawo ochrony środowiska, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wiąże organ wydający decyzję, o której mogą w art. 46 ust. 4 pkt. 2-9.


Niniejsza decyzja została umieszczona w publicznie dostępnym wykazie danych  o dokumentach prowadzonym przez Urząd Miejski Zalewo.

 

 

Pouczenie

 

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu, za moim pośrednictwem w terminie  14 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.

 

Powyższą decyzję należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji o której mowa w art.  46 ust 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r., Prawo ochrony środowiska Dz. U. Nr 62. poz.627 z późniejszymi zmianami).

 Wniosek ten powinien być złożony nie później niż przed upływem dwóch lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. W sytuacji określonej w art. 46 ust 4c ustawy Prawo ochrony środowiska wniosek może być złożony nie później niż przed upływem czterech lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna.

Strony odwołujące się obowiązane są wnieść opłatę skarbową w znakach opłaty skarbowej w kwocie 5.00 PLN i 0,50 PLN od każdego załącznika.

 

 

 

Otrzymują:

  1. Starosta Powiatowy

Wydział Ochrony Środowiska

ul. Andersa 2a

14 – 200 Iława

       2.  Państwowy Powiatowy

            Inspektor Sanitarny

            ul. Sienkiewicza 19

            14 – 200 Iława

       3.  Urząd Miejski

             Zalewo

             ul. Częstochowska 8 

             14 – 230 Zalewo

 

 

Sprawę prowadzi:

Anna Wichert

(089) 758 83 77 wew. 26

 

 





Informacja pochodzi z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Zalewo
http://www.zalewo.f117.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.zalewo.f117.pl/modules.php?name=Sections&op=viewarticle&artid=989