INFORMACJA w sprawie zwrotu akcyzy dla rolników |
INFORMACJA w sprawie zwrotu akcyzy dla rolników
Dnia 10 marca 2006 r. Sejm RP uchwalił , a dnia 01 kwietnia 2006 r. weszła w życie - ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej ( Dz.U. Nr 52, poz. 379). W ustawie przewiduje się, że producentom rolnym dokonywany będzie zwrot podatku akcyzowego za okresy sześciomiesięczne ( dwa razy w roku - z wyjątkiem roku 2006; kiedy przysługuje jednorazowy zwrot )na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do wójta, burmistrza ( prezydenta miasta ) wraz z fakturami VAT lub ich kopiami.
Komu przysługuje zwrot części podatku akcyzowego ?
1. Zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu Za producenta rolnego uważa się osobę fizyczną, osobę prawną, lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
2. W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu.
- W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę.
- Pisemna zgoda nie dotyczy współmałżonków.
Kiedy starać się o zwrot części podatku akcyzowego?
1. W roku 2006 o zwrot podatku można starać się tylko raz. W roku bieżącym wniosek o zwrot podatku rolnicy z terenu naszej gminy będą mogli składać w Urzędzie w okresie od 1 września do 30 września wraz z imiennymi fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego, wystawionymi od dnia 1 stycznia 2006 roku.
2. Od roku 2007 terminy składania wniosków o zwrot części podatku akcyzowego zostały ustalone: - od 1 marca do 31 marca - od 1 września do 30 września danego roku. Należy złożyć wnioski wraz z fakturami VAT za olej napędowy zakupiony w okresie 6 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku w urzędzie gminy.
Zwrot będzie następował w kwocie nie przekraczającej równowartości stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku akcyzowego do 1 litra oleju napędowego, maksymalnego zużycia oleju napędowego w wysokości 86 litrów na 1 ha użytków rolnych oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku, z wyłączeniem:
- gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym;
- gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Kwota zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego określona będzie corocznie przez Radę Ministrów. W 2006 roku przewidywana stawka zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr zakupionego oleju napędowego wynosi 0,45 zł. Maksymalny limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych wynosi 38,70 zł.
Zwrot podatku będzie dokonywany na podstawie decyzji Burmistrza w terminach:
- od dnia 1 maja do dnia 31 maja;
- od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku ( w 2006 roku wyłącznie od 1 do 30 listopada )
W terminie od 1 września 2006 r. do 30 września 2006 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od położenia gruntów rolnych. Do wniosku należy dołączyć faktury VAT za zakup oleju napędowego, które zostały wystawione od 1 stycznia 2006 r.
Faktura powinna spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DZ. U. Nr 95, poz. 798). Możliwe jest dołączenie do wniosku kopii faktur, jednakże muszą one zostać potwierdzone za zgodność z oryginałem przez upoważnionego pracownika urzędu gminy lub miasta.
Wydanie decyzji przez wójta, burmistrza (lub prezydenta miasta) ustalającej wysokość zwrotu podatku akcyzowego i wypłata kwoty zwrotu producentom rolnym nastąpi w terminie od 1 listopada 2006 r. do 30 listopada 2006 r. gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta albo przelewem na rachunek bankowy producenta rolnego podany we wniosku.
|