Jerzwałd dnia 10 marca 2005 Janusz Sokołowski Przewodniczący Komisji Budżetu, finansów, aktywizacji gospodarczej i planowania
Rada Miejska ZALEWO
Dot. Pisma Zakładu Usług Masarskich Sławomira Rudasia z Zalewa z dnia 8 września 2003 roku, które dołączone zostało do skargi do Rady Miejskiej w Zalewie z 23 lutego 2005 roku na nielegalną działalność burmistrza.
W skardze czytamy, rn.in.: „KorzystajÄ…c z art.221 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. KPA skÅ‚adam skargÄ™ na tryb i sposób postÄ™powania Sz.P. Burmistrza Miasta i Gminy Zalewo. Burmistrz zÅ‚oÅ›liwie i bezpodstawnie Å‚amiÄ…c konstytucjÄ™ Rz.P. art. 31 i 32 dąży do zamkniÄ™cia mojego zakÅ‚adu z powodu Å›cieków.
Zaś w piśmie do burmistrza z 8 września 2003 czytamy m.in.:
Uprzejmi informuję, że zakład mój ma na wyposażeniu odstojniki do oddzielania części stałych krwi i tłuszczu spełniające swoje funkcje. (.....)
,, Stara " oczyszczalnia pracuj e od 10 lat i nie speÅ‚nia swojej funkcji, wiÄ™c pytam, czy ta nowa bÄ™dzie za 10 lat „ stara "? Może należy rozliczyć urzÄ™dników byÅ‚ych i obecnych za brak perspektywy rozwoju naszej Gminy, za budowÄ™ oczyszczalni, która po 10 latach okazaÅ‚a siÄ™ zwykÅ‚ym bublem. OdnoszÄ™ nieodparte wrażenie, że polityka Gminy idzie w kierunku winnego za kÅ‚opoty zwiÄ…zane z oczyszczalniÄ… Å›cieków wÅ›ród zakÅ‚adów produkcyjnych naszej Gminy, pomija fakt, że przy budowie starej oczyszczalni zabrakÅ‚o naszym wÅ‚adzom myÅ›lenia, że w roku 2003 zwiÄ™kszy siÄ™ ilość Å›cieków. Jeżeli polityka gminy idzie w tym kierunku to gratulujÄ™ kierunku rozwoju naszej Gminy- taka polityka doprowadzi GminÄ™ do pozostawienia wybranych zakÅ‚adów.
Ponieważ czuję w pełni odpowiedzialny za kłamliwe zarzuty -jako że pracowałem wtedy w Urzędzie Miejskim - wyjaśniam:
l. Nie ma na Å›wiecie takiej oczyszczalni, która wytrzymaÅ‚aby takie obciążenia, jakie sÄ… w chwili obecnej zrzucane do oczyszczalni w Półwsi. Ubojnia drobiu „Lech Drób" powinna najpierw zbudować podczyszczalniÄ™ zakÅ‚adowÄ…- tak jak zakÅ‚adaÅ‚ projekt rozbudowy i modernizacji zakÅ‚adu - dopiero wówczas otrzymać zezwolenie na podłączenie swoich Å›cieków. Buduje jaw chwili obecnej, ale już po rozwaleniu naszej oczyszczalni.
, . 2. Gdy spółdzielni garbarskiej „Renoma" groziÅ‚o zamkniÄ™cie musiaÅ‚a wybudować , swój Ä… oczyszczalniÄ™ chemicznÄ… na terenie zakÅ‚adu (oddana do użytku w 1990 r). Nikomu nawet na myÅ›l nie przyszÅ‚o, żeby pozwalać na dalsze zatruwanie naszego jeziora Ewingi. W przypadku „Lech Drobu" od poczÄ…tku stosowano taryfÄ™ ulgowÄ….
3. Åšcieki z ZakÅ‚adu UsÅ‚ug Masarskich SÅ‚awomira Rudasia dopeÅ‚niaÅ‚y i dopeÅ‚niajÄ… nadal tylko „czarÄ™ goryczy".
4. Dla obydwu zakładów oraz dla Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (PUK)
Zalewo na rękę było i jest działanie dotychczasowe. Wszyscy bowiem zarabiacie, natomiast Gmina musi płacić wysokie kary za płynące ścieki w rowie melioracyjnym w Półwsi!
5 Powtarza Pan identyczne zarzuty, jakie na zebraniach wiejskich wobec mnie
formułował poprzedni burmistrz Bogdan Hardybała. Ten nigdy jednak nie
odpowiadał na krytykę prasową. Był jednak ten człowiek radnym wieloletnim i od
początku przy budowie oczyszczalni. Nigdy nie protestował, kiedy prowadzona była budowa.
6. W przeciwieństwie do Pana i szkalującego mnie do tej pory Hardybały posiadam pełną dokumentacje swoich działań.
7. Gmina nie wydała prawie złotówki na oczyszczalnię w Półwsi. Właściwie mogę z dumą powiedzieć, że tak dużych pieniędzy pozyskanych z innych źródeł nie udało się zdobyć do chwili obecnej.
8. Gdyby poprzedni burmistrz prowadziÅ‚ tak „bezprawne" dziaÅ‚ania w stosunku do podłączanych zakÅ‚adów do oczyszczalni Å›cieków w Półwsi to oczyszczania ta dziaÅ‚aÅ‚aby do dzisiaj.
l października 1990 r. - rozpocząłem pracę jako kierownik referatu ds. m.in. ochrony środowiska. Zapoznałem się z projektem budowy wspólnej z garbarnią oczyszczalni ścieków w Półwsi. Tak było w planach gminnych. Pod ziemią leżały już dwa kolektory tłoczne długości 4.2 km (jeden miał być dla gminy, drugi dla garbarni).
TydzieÅ„ później przeprowadziÅ‚em rozmowÄ™ z ówczesnym prezesem garbarskiej spółdzielni „Renoma" Szyndlerem w tej sprawie. UzyskaÅ‚em odpowiedź, że garbarnia nie jest zainteresowana, bo wÅ‚aÅ›nie koÅ„czy budowÄ™ swojej oczyszczalni w mieÅ›cie.
odbyÅ‚ siÄ™ na terenie „Renomy" koÅ„cowy odbiór oczyszczalni
18 października 1990 r. -
chemicznej, budowę której rozpoczęto w maju 1986 r. Początkowo działała tylko część mechaniczno-biologiczna. Od 28 kwietnia 1990 roku został wstrzymany odpływ ścieków do jeziora Ewingi, a ścieki przez układ mechaniczno-biologiczny, Il-gi stopień chemiczny i filtr gruntowy odprowadzano do rowu Kopernika na Półwsi. Na otwarciu kierownik oczyszczalni Marek Błażewicz pił wodę, która pochodziła z